وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ٢٠١٨ میلادی، منجر به انتقال بسیاری از رویدادهای ملی و بین المللی این وزارتخانه به تبریز خواهد شد، گفت: باید به سمت ظهور قطب های فرهنگی و هنری در نقاط مختلف کشور حرکت کنیم زیرا از این طریق می توانیم حمایت و برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای تعالی موضوعات مختلف هنری داشته باشیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - ۱۳:۳۴ کد خبر : 4003

آذربایجان شرقی، سیدعباس صالحی، در نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه منطقه ارسباران اظهار داشت: این خطه از دیار آذربایجان همواره در طول تاریخ نام آوران بسیاری داشته است و همچنان این نام آوری ادامه دارد.

وی با بیان این‌که ارسباران به غیرت و شجاعت شهره عام و خاص است، خاطرنشان کرد: ستارخان یکی از نمادهای غیرت ایرانی است و نسل‌های بسیاری از او درس وطن خواهی و بیگانه ستیزی را آموخته اند.

صالحی ادامه داد: حکیم و عارف ابوالقاسم نباتی یکی از نوادر ادبی ایران زمین بوده و شیخ شهاب الدین اهری عارف بنام این دیار است که هر یک در جایگاه خود حق بزرگی بر تاریخ آذربایجان و ایران دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که توجه به خلاقیت های رو به گسترش استان های کشور یکی از اولویت های مهم وزارتخانه است، اظهار داشت: ایران تنها تهران نیست، از این رو با رویکردی جدید به سمت خلاقیت های بومی مناطق توجه خواهد شد.

وی با بیان این‌که اعتبارات فرهنگی استان ها بسیار اندک بوده اما همان مقدار نیز به سمت شهرستان ها روانه خواهد شد، گفت: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ٢٠١٨ میلادی،  اجرای بسیاری از رویدادهای ملی و بین المللی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تبریز منتقل خواهد شد.

صالحی تصریح کرد: بهتر است به سمت ظهور قطب های فرهنگی و هنری در نقاط مختلف کشور حرکت کنیم، با این تعریف خواهیم توانست حمایت و برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای تعالی موضوعات مختلف هنری داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر تهیه بانک اطلاعاتی فعالان و نخبگان فرهنگی و هنری مناطق مختلف کشور گفت: نکوداشت مفاخر استان‌ها، توجه به مردمی‌بودن عرصه فرهنگ و هنر، نقش‌آفرینی به عنوان ناظر و سیاست‌گذار، گسترش تعاملات فرهنگی و بومی‌گرایی از جمله سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی دولتی‌اندیشیدن و دولتی عمل کردن در حوزه فرهنگ و هنر را مغایر با نتیجه‌بخش بودن این عرصه دانست و گفت: نباید به عرصه فرهنگ و هنر سودجویانه نگریست.

صالحی تأکید کرد: اقتصاد فرهنگ و هنر و گردش مالی این عرصه در جهان امروز و کشورهای مختلف کمتر از اقتصاد فعال در حوزه صنعت نیست و معیشت فعالان این عرصه باید از محل هنر و فرهنگ باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که باید به سمت فرهنگ مردمی حرکت کنیم، افزود: زمانی که دولت‌ها در این عرصه هزینه می کنند، نظر خود را تحمیل می کنند و این مطلوب فرهنگ یک جامعه نیست، متولی اصلی فرهنگ باید خود مردم باشند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار