پاسداشت نادر طالب‌زاده با عنوان «آقای نادر» در نخلستان مرکز فرهنگی رسانه‌ای اوج برگزار شد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۰۵ - ۱۶:۳۴ کد خبر : 3912

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد قائم مقامی در ابتدای جلسه سخنان خود را با درود به شهدا که یادگاران انقلاب هستند آغاز کرد و گفت: من این نکته را بگویم، سخن گفتن درباره افرادی که به دوستی خداوند می‌رسند خوب نیست. از سوی دیگر دوستان خدا باید ریاضت بکشند و علی‌رغم میلشان باید سخن گفت و سر شخص را خداوند فاش می‌کند . مدت‌هاست آقای طالب‌زاده را اینگونه می‌شناسم، او فردی است که از انقلاب درک عمیق و روشنفکرانه از این حقیقت (انقلاب) دارد؛ روشنفکری از ذات دین است .
وی ادامه داد: قبل از انقلاب با هنر رابطه داشتم اما رابطه را قطع کردم. ولی دوباره سعی کردم به هنر و مدرنیته نگاه کنم. آقای طالب زاده در این بازگشت موثر بود و از منظر حقیقت ولایت هنر را می‌بینند‌. من به طور حاشیه‌ای به هنر بازگشتم.

* برجی: نادر طالب‌زاده مورد وثوق شهید آوینی بود

رضا برجی در بخش دیگر مراسم گفت: سخن گفتن اینجا سخت است، من سالهاست شاگرد نادر طالب‌زاده هستم و خدا را شکر؛ اما این بزرگداشت خیلی دیر برگزار شد؛ وقتی نادر در سارایوو می‌دوید یا در گراجده که تنها گروه در سارایوو بود . تمام آثارش را خودش فیلمبرداری می‌کرد، به جز کاری که من فیلمبردار بودم .

وی افزود: نادر در مستند پایه گذار بود. بعد از شهید آوینی سینمای مستند یتیم شد؛ چند سال هم نادر کار را کنار گذاشت، اما دوباره شروع کرد .
به گفته برجی، مرتضی آوینی مشورت‌ها را به نادر طالب زاده ارجاع می‌داد و ما کمتر این اتفاقات را شاهد بودیم، نادر شیوه خاصی در مستند دارد و مخاطب را درگیر می‌کند؛ویژگی نادر اشراف به تکنیک فیلمسازی است، در سینمای مستند این نوع نگاه را نداریم، و آوینی او را به عنوان مستندساز قبول داشت.
برجی تاکید کرد: نادر طالب زاده مورد وثوق آوینی بود، نادر سوار بر مستند است و سوژه را عریان به مخاطب نشان می‌دهد؛ شاگردهای نادر تلویریون المنار را تاسیس کردند و او هر جا که باشد منشا خیر است.

* دهباشی: کمتر استادی را دیدم که شاگردانش موفق باشند

حسین دهباشی در بخش دیگری از مراسم درباره تعاریفی که از طالب‌زاده ارایه می‌شود گفت: من راجع به آنچه همه می شناسیم قصد تعریف ندارم، چه رزمنده، چه از غرب برگشته؛ وجهی که ایشان را نادر می‌کند به عنوان انسان، تواضع، خشوع، سخاوتمند در ارایه امکانات به جوانان و استفاده از نام ایشان برای برنامه سازی و… نکات ارزنده‌ای است. کمتر استادی دیدم که شاگردانش موفق باشند، ذوق کند و دیده شوند. اسوه انسان بودن مهمترین وجه اوست.

* نوباوه: مهمترین عنصر در هنر تعهد است

بیژن نوباوه در ادامه این مراسم طی سخنانی ابراز داشت: خداوند به نادر طالب‌زاده لطف کرده و مناعت طبع به او داده است؛ در هنر مهمترین عنصر تعهد است، جمع ما کسانی هستند که از طریق هنر روح تعهد را انتقال دهد‌. زبان آوینی و نادر زبان خداست. وی اب تاکید بر اینکه در جامعه هنری دستمان خالی است، متذکر شد: مخالفت عام با تفکر اسلامی در جامعه هنری دیده می‌شود، اما ماندگاری هنر بسیار مهم است.

این گزارش اضافه می‌کند، در بخش دیگر مراسم بزرگداشت نادر طالب زاده مستندی درباره زندگی او پخش شد.

:

* ده نمکی: «طالب‌زاده» به مفهوم واقعی آتش به اختیار است

مسعود ده نمکی در بخش دیگر این نکوداشت گفت: نسل جدید اگر دیر این افراد را بیابند ضرر کرده‌اند. این هنرمندان اخراجی‌های حضرات هستند و حیاط خلوت این آقایان را به هم زدند. نسلی که خط را می‌شکستند از را روی شهدا رد نمی‌شدند اما در فرهنگ و هنر پاهای خود را روی افراد خط شکن انقلاب می‌گذارند، باید از تجربیات آنها استفاده کنیم. نادر به مفهوم واقعی آتش به اختیار است؛ ایشان صاحب بصیرت، تکنیک است. چرا آثار آوینی ماندگارتر از افراد با تکنیک است چون خودش را ساخته بود؛ حاج نادر خودساخته است در حوزه کاری رقیب ندارد اما رفیق دارد.

در بخش دیگر با حضور مهمانان کنفرانس افق نو درباره نادر طالب زاده کلیپی به نمایش درآمد.

* نادر طالب‌زاده: مرهون والدینم هستم/ انقلاب همچنان پر قدرت است

نادر طالب‌‌زاده در بخش دیگر مراسم با تشویق حضار به روی سن آمد و محبت هنرجویان و مدعوین را پاسخ گفت و تاکید کرد: برایم سخت بود برخی از صحبت‌ها را بشنوم، این جشن انقلاب است و تحولی در جهان شکل گرفت و من هم در این میدان بودم . من مرهون مرحوم والدینم هستم.
این فیلمساز تصریح کرد: انقلاب همچنان پر قدرت است، به عنوان نمونه اربعین مانور خداوندی است و اعلام اخیر ترامپ درباره بیت المقدس این قدرت را بیشتر نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: «پایر» نویسنده کتب مختلف که چندی پیش از دنیا رفت. دوسال پیش در کنفرانس هولوکاست حضور داشت و به طور مشکوک از دنیا رفت؛ او ده کتاب مشهور نوشت که ترجمه شده و اعتقاد دارم مسلمان از دنیا رفته است.
این فیلمساز خاطر نشان کرد: خوشحالم در این محفل در مقاطع مختلف فرصت داشتم افراد مختلف انقلاب را قاب بگیرم و جهاد اینها باید دیده می‌شد؛ افرادی را باید معرفی می‌کردیم چون انقلاب نیاز به تلاش دارد. من دیده بودم مرتضی چگونه به میرشکاک نگاه می‌کند اما او عقیده دارد آزادانه هرچه می‌خواهد را بگوید مانند رها کردن ببر در میان انسان‌ها، تلویزیون باید فرصت گفت‌وگوی آزاد را بیش از این فراهم کند.

وی ادامه داد: من توفیق داشتم در برنامه‌های مختلف افراد انقلابی را نشان دهم، این محفل برای من نیست؛ ما تنها نیستیم خارجی‌ها باید بیایند و بشنویم، دوران تحول را ببینیم، اما آنها برای ما نقشه می‌کشند و باید هوشیار باشیم.

طالب‌زاده گفت: تحول انقلاب یک عرصه‌ای را نشان داد که خارجی‌ها هم آن را درک می‌کنند.

* تقدیر شاگردان از استاد 

پایان بخش ششمین اوج هنر، کیک تولدی بود که هنرجویان نادر طالب‌زاده از جمله شمقدری، دهباشی برای سالروز تولدش تدارک دیده بودند، طالب‌زاده پس از خاموش کردن شمع‌ها تقدیر شد.
در این مراسم چهره‌هایی چون حجت الاسلام پژمانفر، حجت الاسلام قائم مقامی، گلعلی بابایی، رضا برجی، محسن مومنی شریف، رضا شکاری، علیرضا قزوه، حمید داوود آبادی، گلعلی بابایی، مسعود ده نمکی، رائفی‌پور و شجاعی طباطبایی و… حضور دارند.

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار