سرپرست مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد با اشاره به این که آب هوشمندی که برای درمان دیابت در فضای مجازی تبلیغ می‌شود، مورد تایید این مرکز نیست، اظهار کرد: ارائه این محصولات آبکی و عوام‌فریبی‌های هوشمندانه در این رابطه یک دروغ و شیادی بزرگ است که اعتبار یزد و درمان یزد را زیر سوال می‌برد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۸/۱۵ - ۱۵:۱۶ کد خبر : 3030

«مسعود رحمانیان»، با اشاره به اخباری مبنی بر بهبود افراد دیابتی با مصرف مصرف آب هوشمند در استان یزد، این موضوع را کذب محض خواند و اظهار کرد: این آب به هیچ وجه مورد تایید مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد نیست چرا که اصولاً هر محصول جدیدی باید از جهات مختلف از جمله تاثیر و عوارض آن مورد بررسی علمی قرار گیرد که در مورد این محصول چنین اقدامی انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: البته این محصول دارای نشان «سیب سبز» از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت است که معنی آن نبود سموم در این محصول است و هیچ ارتباطی با کاهش قند خون در افراد دیابتی ندارد.

رحمانیان تاکید کرد: حتی در یک نوبت مراجعه صاحب این محصول و تست این آب روی ۱۵ تا ۲۰ بیمار شاهد نه تنها کاهش قند خون بلکه شاهد افزایش آن در این بیماران بودیم لذا اعلام کردیم که احتیاج به بررسی‌های بیشتر برای صدور مجوز عرضه این محصول هستیم که فرد مذکور پس از ان مراجعه‌ای نداشت.

به گفته‌ی وی، با این وجود شاهد تبلیغ این محصول به عنوان جایگزین انسولین در بین بیماران دیابتی هستیم لذا با توجه به غیرعلمی بودن این اقدام، موارد تخلف را به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گزارش داده‌ایم تا از طریق مراجع قانونی برخوردهای لازم در این باره صورت گیرد.

این مسئول تاکید کرد: بعضی از محصولات ضددیابتی  که حتی به نام آب ضد دیابت  و آب‌های دیگر برای درمان دیابت، غیر قانونی یا به شکل‌های خاص  و با عوام‌فریبی  ارائه می شود، باعث عوارض شدید کلیوی، کبدی، چشمی و حتی عوارض حاد و بدخیم می‌شود،کوری و از دست دادن کلیه و کبد را تسریع کرده و عوارض حاد و بدخیم بر جای می‌گذارد .

وی تصریح کرد: این محصولات در دوره‌های کوتاه مدت، ممکن است به صورت موردی و محدود و به طورکاذب قند خون را کنترل کند  که ناشی از سایر عوامل کنترل دیابت و نشانه شروع فعل و انفعالات بد و فاجعه بار بر روی کلیه  و کبد است .

رییس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد خاطر نشان کرد: طبق گزارشات رسیده از برخی بیماران، این محصولات باعث افزایش ناگهانی و طوفانی قند خون شده که جای سوال زیادی را ایجاد کرده است و حتی برای مصرف معمولی هم شرایط احتیاط دارد .

رحمانیان در پایان نیز یادآور شد: به نظر می رسد در استانی که مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت آن در کشورجایگاه مطلوبی دارد و ملجا بیماران زیادی  از نقاط مختلف کشور است، ارائه این محصولات آبکی و عوام‌فریبی‌های هوشمندانه، یک دروغ و شیادی بزرگ است که اعتبار یزد و درمان یزد را زیر سوال می‌برد و برای وجهه علم و صداقت و دیانت یزد لکه‌ای سیاه محسوب می‌شود لذا آگاهی بخشی به مردم در این زمینه  و  هر موضوع مرتبط با سلامت آنان، عزمی راسخ ،قاطع و دخالت نهادهای خاص را می‌طلبد .

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار