رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین اقدامات ایران برای کمک‌رسانی به آوارگان میانماری گفت: به دنبال زمینی با وسعت ۵۰ در ۱۰۰ متر هستیم تا بتوانیم بیمارستان صحرایی ۳۲ تختخوابی را در آنجا ایجاد کنیم تا با توجه به نیازهایی که وجود دارد؛ خدمات درمانی و امدادی مناسبی را ارائه کنیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۸/۰۲ - ۱۵:۵۱ کد خبر : 2783

مرتضی سلیمی در مورد آخرین اقدامات جمعیت هلال احمر برای کمک‌رسانی به آوارگان میانماری اظهار کرد: برای ایجاد هماهنگی و پیش‌برد کارها، در حال حاضر دفتر پشتیبانی را در “کاکس بازار” که آوارگان میانماری در آن منطقه حضور دارند ایجاد کرده‌ایم و مسئول دفتر در آنجا مستقر شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به برنامه‌ریزی ایران برای احداث بیمارستان صحرایی در منطقه گفت: به دنبال زمینی با وسعت ۵۰ در ۱۰۰ متر هستیم تا بتوانیم بیمارستان صحرایی ۳۲ تختخوابی را در آنجا ایجاد کنیم تا با توجه به نیازهایی که وجود دارد؛ خدمات درمانی و امدادی مناسبی را ارائه کنیم.

وی درباره وضعیت آوارگان میانماری گفت: با توجه به اینکه بارندگی‌ها در منطقه آغاز شده، وضعیت سخت‌تر شده و ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا با هماهنگی‌هایی که با دولت و هلال احمر  بنگلادش انجام می‌دهیم بتوانیم از پتانسیل‌های موجود استفاده کنیم و خدمات بهداشتی و درمانی ارائه کنیم ولی کار در چنین شرایطی بسیار مشکل است.

رئیس سازمان امداد و نجات در مورد اساسی‌ترین مشکلاتی که در منطقه وجود دارد گفت: شرایط به گونه‌ای است که در زمینه بهداشت محیط و بهداشت آب مشکلاتی وجود دارد و اگر اقدامی صورت نگیرد این مسائل می‌تواند مشکلات دیگری را به بار بیاورد. دفع زباله‌ها و پسماندها نیز از مشکلات دیگری است. در حال حاضر حدود ۶۰۰-۷۰۰ هزار نفر در منطقه حضور دارند و این میزان جمعیت نشان می‌دهد که باید به مسئله پسماندها، بهداشت غذا و سرویس‌های بهداشتی توجه و برای برطرف کردن آنها سریعا اقدام شود.

وی اضافه کرد:‌ نظر من به عنوان یک کارشناس این است که در کوتاه مدت باید اقدام موثری برای این مسائل شود و به آب، سرویس‌های بهداشتی و حمام توجه ویژه‌ای شود. زیرا در چنین شرایطی شیوع وبا بسیار محتمل است.

سلیمی با اشاره به اینکه جمعیت‌های کشورهای مختلف  که در منطقه حضور دارند، بر اساس ظرفیت‌هایی که دارند در آنجا کمک می‌کنند، در ادامه درباره اقدامات جمعیت هلال احمر ایران گفت: ما در مرحله اول محموله‌های امدادی را به منطقه ارسال کردیم و در مرحله دوم تمرکزمان روی بحث‌های بهداشتی و درمانی است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا ارسال اقلام زیستی از ایران ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر اظهار کرد: پروسه ارسال اقلام زیستی محدودیت‌هایی دارد و از همین رو بیشتر تمرکز ما به جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردمی است. زیرا بسیاری از اقلام را در بنگلادش می‌توان تهیه کرد و این کار از نظر اقتصادی هم به صرفه تر است. ان‌شاء‌الله بتوانیم با کمک مردم در جهت رفع آلام مردم مظلوم قدمی برداریم.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار