رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از اختصاص ۲۳ میلیارد ریال اعتبار برای احیاء قنات‌های استان قم خبر داد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۷/۲۷ - ۱۵:۲۴ کد خبر : 2637

«محمدرضا طلایی» امروز(پنج‌شنبه ۲۷ مهرماه) با اعلام این خبر افزود: قم دارای ۶۶۴ رشته قنات است که در همین راستا در سال جاری ۲۳ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی برای احیای قنات‌های استان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در سه سال گذشته ١٤٥ قنات احیا شد و امسال ١٧٠ قنات دیگر در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به این‌که در گذشته ۲۰۰۰ قنات در قم وجود داشته و امروز تنها ۶۶۴ قنات باقی‌مانده است، گفت: تاریخچه حفر قنات در استان قم به طور دقیق مشخص نیست، چون قنات ثبت شده که مشخص‌کننده قدمت قنات باشد وجود ندارد.

طلایی در خصوص امکان احیای قنات‌های متروکه افزود: امکان احیای بسیاری از قنات‌های متروکه و خشک شده که در دشت‌ها قرار گرفته‌اند به‌علت حفر چاه‌ها و افت سطح آب زیرزمینی وجود ندارد.

وی گفت: به طور میانگین سالانه ۸۰۰۰ لیتر آب از قنات‌ها در استان قم استفاده می‌شود که این میزان با توجه به بارندگی و در فصول مختلف سال متفاوت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد: در فصل‌های اوج نیاز آبی محصولات کشاورزی میزان آب موجود در قنات‌ها کاهش می‌یابد  هم‌چنین هنگام بارش برف میزان آب موجود در قنات‌ها افزایش می‌یابد، چون برف بیشتر از باران قنات‌ها را تغذیه می‌کند.

طلایی با بیان این‌که احداث استخرها برای حصر آب قنات‌ها بخشی از کم آبی قنات‌ها در زمان اوج مصرف آب را جبران می‌کند، افزود: با توجه به نوع کشت محصول، مساحت کشت و میزان حق آبه کشاورز حجم استخرها متغیر هستند.

وی ادامه داد: در صورتی که پیش از احداث استخر مجوز لازم را دریافت نکنند از مصادیق تغییر کاربری محسوب شده و با آن برخورد قانونی می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم یادآور شد: افراد متقاضی دریافت مجوز ایجاد استخر می‌توانند به مرکز خدمات جهاد کشاورزی مراجعه کرده و درخواست مجوز دهند تا پس از بررسی در صورت نیاز مجوز لازم را ارائه دهند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار