در سال های اخیر قدرت خرید مردم برای تهیه مسکن به شدت کاهش یافته و این موضوع در سال جاری به واسطه رشد قابل توجه هزینه‌های ساخت و ساز قیمت مسکن، رشد چند برابری را تجربه کرده است که به عقیده برخی کارشناسان این حوزه عدم تخصیص تسهیلات بانکی بر افزایش قیمت مسکن بی تاثیر نبوده است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۲۰:۵۸ کد خبر : 24123

یکی از نیازهای اولیه زندگی تامین مسکن است که در سال های اخیر با رشد قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم، خرید خانه به یک آرزو برای افراد تبدیل شده است. دلایلی مختلفی در گرانی مسکن وجود دارد اما سال های گذشته که بحث تغییر نرخ سود بانکی مطرح و در دل آن عدم سوددهی سرمایه‌گذاری بانک‌ها و حتی فریز سرمایه آنها به میان آمد، بیان شد که سرمایه گذاری بانک در بازار ملک و زمین و رکود این بازار عامل اصلی فریز سرمایه بانک‌ها است.

در همان زمان زنگ خطر ورود بانک ها به بازار ملک و زمین زده شد، اما در زمان فعلی به گفته برخی سازندگان شرایط سرمایه‌گذاری و همراهی بانک ها در بازار مسکن، ملک و زمین تغییر کرده و بانک ها با عدم تخصیص تسهیلات برای ساخت مسکن عملا در کاهش ساخت و ساز دخالت مستقیم داشته و عدم تخصیص وام گرانی قیمت مسکن را به دنبال داشته است.
با کاهش قدرت خرید مردم در شهرها و تا حدودی کوچک شدن مقیاس شهرها برای زندگی، شهرهای جدیدی در اطراف شهرهای بزرگ طراحی شده که به گفته حبیب الله طاهرخانی-مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید معتقد است در سطح جهانی دولت ها توان ایجاد پروژه های عمرانی را از دست داده اند و این شهرها بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
این صحبت ها در حالی مطرح می شود که همواره دولت ها در ایران به سرمایه خارجی ها نگاه دارند و آنچنان علاقه ای به واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی واقعی کشور ندارند و در کنار آن به دلیل مشکلات مالی و بانکی و وجود تحریم ها بخش خصوصی واقعی آنچنان توان ورود به پروژه های بزرگ عمرانی ندارد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار