رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، در واکنش به آلوده بودن عطری بنام «ریلکس»، توضیحاتی ارائه داد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۷/۱۰ - ۱۲:۵۴ کد خبر : 2105

دکتر مصطفی اسماعیلی در ارتباط با اخبار رسمی و غیر رسمی در خصوص عطری بنام «ریلکس» که پس از مصرف باعث مرگ مصرف کننده می شود و در بازارهای برخی کشورهای عربی از جمله عراق به فروش می رسد، گفت: انتشار چنین مطالبی تازگی ندارد و حدود ۶ سال پیش نیز در باره عطری اسراییلی به نام Lovely که از کربلا به کشور آورده می شد نیز مطرح بوده است.

وی با اشاره به عدم صدور مجوز  برای عطری تحت این نام و حتی مشابه آن در کشور، تصریح کرد: برای اطمینان بخشی و جلوگیری از نگرانی مردم موضوع را به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اطلاع می دهیم تا موارد مشکوک را مورد بررسی دقیق قرار داده و در صورت وجود حتی نوع قاچاق آن، از سطح عرضه جمع آوری کنند.

اسماعیلی درباره دلایل و چگونگی آسیب رسانی این فراورده آرایشی، عنوان کرد: تنها مطلب جدی که در این باره وجود دارد هشدار وزارت بهداشت مصر و دستور جمع آوری آن است؛ اما اگر ما بخواهیم صحت و سقم موضوع را به درستی بررسی کنیم لازم است محتوای آن را مورد آنالیز دقیق قرار داده و نسبت به ترکیبات آن کسب اطلاع نماییم تا در صورت تایید تهدیدات، آنتی دوز آن را سفارش دهیم.

وی همچنین به افرادی که قصد مسافرت به کشورهایی مثل مصر، سودان، لبنان، بحرین و بویژه عراق را دارند، توصیه کرد: بدون دامن زدن به تشویش و نگرانی های بیش از حد از خطر احتمالی پیشگیری کنند و اینکه در گام نخست از قرار گرفتن در معرض استنشاق عطرها اجتناب نموده و در طول مسافرت با ماسک تردد نمایند.

اسماعیلی در پایان، شستشو صورت به ویژه بینی و چشم ها را با آب، بعنوان راهکاری دانست که در صورت بروز مشکلات از طریق فراورده هایی مثل عطر  می تواند راهگشا باشد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار