رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه ما در مورد عاشورا فقط پایانش را بازگو می‌کنیم، در حالی که عاشورا طلوع خورشید است، گفت: عاشورا نماز، عدالت، آزادگی و الگویی برای همه دنیا است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۷/۰۹ - ۱۱:۲۵ کد خبر : 2052

حجت‌الاسلام و المسلمین علی محمدی شامگاه دیروز در جمع عزاداران حسینیه اعظم زنجان با بیان اینکه همه ما در شب عاشورا و در قبال پیام امام حسین (ع) وظایفی داریم، افزود: امروز شمر با فرمان خاص وارد کربلا شد و بنای شروع جنگ را داشت با این برنامه که حسین بی علی تسلیم شد که هیچ، در غیر این صورت او را بکش . اهل‌بیت‌اش را به اسارت بگیر.

وی با اشاره به اینکه پیام شب عاشورا نماز، قرآن، دعا و استغفار است، تصریح کرد: ای کاش در مجلس امام حسین (ع) بخشی هم به خواندن قرآن اختصاص می‌یافت؛ چرا که خواندن قرآن موضوعیت دارد. امام حسین (ع) شب عاشورا را مهلت گرفتند تا نماز و قرآن بخوانند. امشب شب رحمت است و یکی از القاب سالار شهیدان رحمت واسعه الهی است.

این مسئول با یادآوری اینکه همه ما باید از امام حسین (ع) بخواهیم که ما را هم هدایت کنند، اظهار کرد: امام حسین (ع) در شب عاشورا برای آمادگی نظامی مهلت نگرفتند، بلکه برای خواندن نماز و طلب مغفرت مهلت گرفتند. ما در سرتاسر زندگی‌مان گناهان و خطاهای مختلفی داریم، این‌ها را چطور باید جبران کنیم، امشب شب اخلاق حسینی است. شب اخلاق عاشوراییان و شهدای کربلا برای آماده کردن خودشان جهت لقاء‌الله است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی در ادامه با یادآوری اینکه برخی اوقات گناهان را کوچک می‌شماریم، افزود: قرآن سراسر نور است و پیامبر گرامی اسلام فرمودند خانه‌های خود را با نور قرآن روشن کنید. خانه‌ای که در آن تلاوت قرآن نباشد، قبرستان است و کسانی که در این خانه‌ها زندگی می‌کنند، ظاهرا زنده هستند و حیات واقعی ندارند.

وی با بیان اینکه حقیقت قرآن نور است و همین که سبب شود اخلاق و رفتارمان اصلاح شود، کمک شایانی به ما کرده است، ادامه داد: همه پیامبران انسان‌ها را به نماز سفارش کرده‌اند؛ چرا که نماز ستون دین است. امشب امام حسین (ع) به این خاطر مهلت گرفتند تا نماز بخوانند. نماز بالاترین ذکر و یاد خدا است. به خصوص نماز شب که از پیغمبر (ص) روایت داریم که ۲۵ ثواب را برای نماز شب بیان می‌کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با تاکید بر اینکه کسی به مقام و منزلت نرسید مگر با نماز شب، افزود: سخت‌ترین و سنگین‌ترین مصیب در تاریخ اسلام، از مصیبت روز عاشورا بالاتر نیست. این در حالی است که حضرت زینب (س) همه این مصیبت‌ها را مدیریت کردند.

وی در خصوص دلایل قیام امام حسین (ع)، تصریح کرد: قیام سالار شهیدان به این خاطر بود که امت اسلامی که جد بزرگوارشان بر اساس قرآن و عترت پایه‌گذاری کرده بودند، بعد از پیامبر از صراط مستقیم منحرف شدند و در زمان بنی‌امیه به طور کل امت اسلام را از مسیر قرآن و اهل‌بیت (ع) جدا کردند، لذا امام حسین (ع) می‌خواستند امت اسلام را به قرآن و اهل‌بیت (ع) بازگردانند.

این مسئول با اشاره به اینکه امام حسین (ع) برای قیام خود سه اقدام انجام دادند، افزود: اولا سالار شهیدان قانون کلی برای بشریت ترسیم کردند. سپس وضع موجود زمان خودشان را تشریح کردند و برای اینکه وضعیت موجود زمان خودشان را به وضعت قبلی بازگردانند، برنامه‌ریزی کردند. بنابراین نباید گمان کنیم که مبارزه با آمریکا یک حرکت سیاسی است، در حالی که یک حرکت اعتقادی است و این مبارزه هزینه دارد.

وی با اشاره به سخن بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه همه اسلام در این دو کلمه قرآن خلاصه شده است که نه ظلم کنید و نه زیر بار ظلم بروید، ادامه داد: آفرین بر ملت ایران که این هزینه را دادند و امروز با سرافرازی و سربلندی در حال پیشروی هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی خاطرنشان کرد: برخی‌ها فکر کردند بعد از جنگ روحیه جهاد، شهادت و شهادت‌طلبی و مبارزه در مقابل آمریکا تمام شد، اما حضرت زینب (س) باب دیگری باز کردند. امروز جوانان ایران اسلامی هزاران کیلومتر آن طرف‌تر از حرم و حریم نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کنند که نمونه بارز آن شهید حججی است که دشمن خواست با رسانه‌ای کردن شهادت وی، قدرت خود را به رخ بکشد که ورق برگشت و شجاعت این جوان برومند سبب شد ذلت و خواری برایشان به همراه داشته باشد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار