رئیس انجمن خودرو و نیرومحرکه استان کرمانشاه از تعدیل بیش از ۱۳۰ هزار نیرو در صنعت خودرو کشور خبر داد و گفت: این صنعت در معرض تعطیلی است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۰۸ - ۱۱:۱۶ کد خبر : 20187

خودروسازی

به گزارش راه مردم ، بابک کریم‌خان در نشست فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، با اشاره به تأثیر مشکلات اقتصادی اخیر بر صنعت خودروسازی کشور، اظهار کرد: خودروسازی دومین صنعت بزرگ کشور بعد از نفت و پتروشیمی است و اگر حمایت نشود در معرض تعطیلی قرار دارد.

وی یادآور شد: با تعطیلی این صنعت بزرگ، ۷۰۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم که ۱۵۰ هزار نفر در بخش خودرو و ۵۵۰ هزار نفر در بخش قطعه‌سازی است، از دست خواهد رفت.

به گفته عضو هیأت مدیره خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه، هم اکنون ظرفیت تولید صنعت خودروسازی کشور به حدود یک چهارم رسیده است.

وی از خطر جدی که قطعه‌سازان را تهدید می‌کند هم یاد کرد و ادامه داد: این بخش نیز به دلیل مطالبات زیادی که از خودروسازان دارند در خطر تعطیلی است و سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی آن از بین خواهد رفت.

کریم‌خان برآورد کرد که هم اکنون مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس انجمن خودرو و نیرومحرکه کرمانشاه خاطرنشان کرد: از اشتغال ۵۵۰ هزار نفری بخش قطعه‌سازی کشور، هم اکنون شاهد تعدیل ۱۳۰ هزار نفر و تعلیق ۱۵۰ هزار نفر نیرو در این صنعت هستیم.

وی تنها راهکار را پرداخت تسهیلات به خودروسازان دانست که بتوانند بخشی از مطالبات خود به قطعه‌سازها را پرداخت کنند و ادامه داد: اگر این تسهیلات پرداخت نشود، دولت مجبور است همین پول را صرف بیمه بیکاری کارگران بکند.

به گفته کریم‌خان، خودروسازی و قطعه‌سازهای کرمانشاه نیز با همین مشکلات مواجه و نیازمند حمایت هستند.

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار