با هدف بررسی وضعیت زیستگاه و پراکنش خرس قهوه ای در منطقه سبلان، بررسی‌های اولیه میدانی از وضعیت این گونه در دامنه‌های جنوبی و جنوب غربی سبلان انجام شد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۱۲:۰۰ کد خبر : 1902
منطقه اردبیل، محمد خداپرست در جلسه بررسی وضعیت زیستگاه‌ها گفت: کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات وحش جهت بررسی وضعیت پراکنش خرس قهوه ای در دامنه های جنوبی منطقه سبلان، در منطقه حضور یافتند.
خداپرست با اشاره به اینکه خرس قهوه ای از جمله پستاندارانی است که از گذشته در دامنه های سبلان پراکنش داشته است، افزود: روند تخریبی زیستگاه این جانور از یک سو و ناامنی ایجاد شده توسط انسان از سوی دیگر باعث کاهش جمعیت و پراکنش آن شده است.
وی گفت: طی بررسی‌های انجام شده، آثار و نمایه‌هایی از خرس قهوه ای در نقاط مختلفی به صورت پراکنده مشاهده شد که حضور این گونه ارزشمند را در منطقه ثابت می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ساخت راه‌های دسترسی متعدد برای عبور و مرور عشایر، انبوه زباله‌های باقی مانده از حضور گردشگران و کوهنوردان در منطقه و وجود باورهای خرافی مانند استفاده از برخی از اعضای این گونه در مصارف پزشکی را از جمله عوامل تهدید حیات این گونه جانوری برشمرد.
خداپرست گفت: شناخت دامنه پراکنش خرس قهوه ای، آمار جمعیت گونه، شرایط محیط، بررسی زیستگاه، وضعیت جمعیت گونه‌های هم زیستگاه با آن، نصب تابلوهای هشدار دهنده، آموزش عشایر، زنبورداران و جوامع محلی و در نهایت برنامه ریزی و مدیریت براساس اطلاعات به دست آمده از اقدامات اساسی انجام شده برای حفظ و بقای خرس قهوه ای است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار