مبحث خصوصی سازی در تمام اداوار دولت های قبلی از قابلیت خاصی برخوردار بوده و با روی کار آمدن هر دولتی در ابتدا از اعتماد و اتکا به خصوصی سازی صحبت شده، حال اینکه داستان جوری دیگر است و اعتماد مردم نسبت به بخش خصوصی از بین رفته.به راستی مقصر کیست؟!

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۰۵ - ۱۸:۴۴ کد خبر : 15327

طاهره نصیری، راه مردم؛با توجه به مشکلاتی که در اثر خصوصی سازی برای کشور ،اعم از تبعات سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده است، به نظر جنابعالی آیا قانون خصوصی سازی مشکل داشته یا نحوه اجرای آن توسط دولت به درستی انجام نشده است؟

در مورد بحث خصوصی سازی فرهنگ لازم در کشور ایجاد نشده و تا زمانیکه همه نخواهند وکمک نکنند ،طبیعتا استثنای آن از قاعده بیشتر خواهد شد. درحال حاضر خصوصی سازی دچار یک روزمرگی شده وبیشتر به شعار شباهت دارد. من در دولت و مجلس اراده ای برای حل موضوع نمی بینم و واقعا تا زمانیکه همه تصمیم نگیرند، خصوصی سازی به طور کامل اجرا نخواهد شد. به نظر من اراده سیاسی لازم وجود ندارد و قانون و اجرای آن بعد از این مسئله هستند.

مهمترین فاکتور فعلا اراده برای خصوصی سازی و حمایت از آن است که متاسفانه من چنین اراده ای نمی بینم. شاید قانون و اجرا هم داشته باشیم ولی چون تا اراده لازم در مجموعه حاکمیت وجود ندارد، هنوز نتوانستیم از ثمرات خصوصی سازی بهره مند شویم. علنا کلمه خصولتی جزو ادبیات سیاسی کشور شده است .حتی جاهایی هم که خصوصی شده را ، به عنوان خصولتی از آن نام می برند. این نشان از به سخره گرفتن و لوث شدن خصوصی سازی است . عملا نگاهی که ازقانون واجرای خصوصی سازی انتظار می رود تا در ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود، نه تنها در عمل مورد استفاده قرار نمیگیرد، بلکه باعث جدا شدن نیروهای بدون پشتوانه از مجموعه های خصوصی شده، نیز می شود و انتفاع بیشتری به افراد ذی نفع میرسد. به این شکل که کارگرانی که در مجموعه های دولتی کار می کنند مخالف خصوصی سازی هستند. زیرا میدانند که اگر شرکت خصوصی شود، موجبات بیکاری آنان فراهم می شود. متاسفانه این اتفاق هم افتاده است .

شرکت هایی که خصوصی شدند عملا به پرسنل و کارمندانشان ضررهای زیادی وارد شده است. مانند مخابرات که بعد از خصوصی شدن شرکت، پرسنل رضایتی ندارند .این فضا تسری پیدا کرده و ما نتوانستیم سازوکاری منطقی درستی برای کشور درست کنیم . الان ۹۰ درصد مردم از کار کردن در بخش خصوصی رضایت ندارند و مایلند که در بخش دولتی مشغول به فعالیت باشند. . مردمی که به ما مراجعه می کنند تقاضای کار در بخش دولتی دارند و این نشان دهنده این است که ما در بخش خصوصی مدیریت صحیح نداشتیم ومتاسفانه بیش از اینکه خصوصی داشته باشیم، رانت بوجود آوردیم. پس باید در درجه اول همان اراده لازم را داشته باشیم تا کشور را به بخش خصوصی و غیر نظامی ، غیراطلاعاتی و غیر مباحث کلان مدیریتی بسپاریم. در شعار بارها گفتیم ولی در عمل اتفاقی نیافتاده است وبه همین دلیل تا کنون نتیجه ای نگرفتیم. این تناقضات را باید رفع کنیم وبه مردم تضمین بدهیم که خصوصی سازی به شکل درستی اجرا می شود تا افکار مردم نسبت به این مسئله درست شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار