عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما، به تشریح سیاست‌های پولی و ارزی کشور پرداخت. وی با ابراز تاسف از تورم و فشارهای اقتصادی که بر مردم حاکم است،حل این مشکل را یکی از دغدغه های دولت دانست و اعلام کرد با سیاست های جدید بانک مرکزی، تورم را کنترل و کاهش می دهد. همتی با اعلام تقویت ارزش پول ملی ظرف یکماه گذشته به میزان ۲۰ درصد، گفت: برای اقتصاد ایران این گونه نوسانات خوب نیست و تلاش ما این بود که با تمام تبلیغات منفی که بر علیه دولت و بانک مرکزی صورت می گیرد، با ایجاد کانال نرخ سود، ثبات را به اقتصاد باز گردانیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۰۴ - ۲۰:۳۷ کد خبر : 15276

طاهره نصیری، راه مردم؛ حسن بیکی نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی در خصوص سیاست های جدید بانک مرکزی در رابطه با پرداخت وجوه دلاری به مردم و بی ثباتی دوباره بازار ارز گفت: همه دنیا تلاش دارند که ثروت ملی کشورشان را برای سرمایه گذاری های کلان در بانک و یا خزانه دولتی نگهداری کنند، ولی متاسفانه سیاست های بانک مرکزی ما همواره برعکس بوده و تلاش می کنند پولی که حاصل از صادرات هست را به جای اینکه در نزد بانک ها قرار بگیرد ، در اختیار مردم می گذارد.

این پول در کیف و زیر تشک های مردم در خانه ها قرار می گیرد ومشکلات اقتصادی دیگری را برای بازار پدید می آورد. من تعجب می کنم که چرا همواره در حال تغییر سیاست های خود هستند و با کوچکترین پیشنهادی استراتژی را عوض کرده و مردم را دچار آسیب های زیادی در این برهه اقتصادی می کنند. این سیاست ،سیاست به شدت غلطی است .

دوباره بازار سیاه تشکیل می شود  و در آینده هم قیمت دلار و ارز چند نرخی خواهد بود. این بازار سیاه قطعا به اقتصاد و مردم لطمه می زند و بخشی از ثروت ملی ما را هم از چرخه اقتصادی و بازار پول جدا کرده و با انباشت در گوشه خانه ها، نقدینگی را دچار بحران بیشتری می کند.

قیمت دلاردر حال نزدیک شدن به ثبات بود و پیش بینی میشد که به زیر هشت هزار تومان برسد.به نظر می رسد که دولت کمبود ریال را از طرق بازارسیاه تامین می کند وبا این سیاستی که بانک مرکزی در پیش گرفته طبیعتا قیمت دلار روز به روز افزایش پیدا می کند که البته با فروش دلار در پی  تامین بودجه ریالی خود است.

در گذشته بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ثروت ملی را به باد دادند و دلاری وارد خزانه کشور نشد. در سال گذشته ۳۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به بازار کشور بر نگشت و امسال هم از ۲۷ میلیارد دلار در طی ۸ ماه گذشته صادرات داشتیم که کمتراز ۷ میلیارد آن به داخل کشوربرگشته است.لذا بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار به کشور برنگشته است.

این اقدام بانک مرکزی نیز تشویق می کند که کسی از خارج از کشور دلار را وارد ایران نکند .وی در پاسخ به اینکه برخوردی از جانب نمایندگان برای مقابله با این سیاست می شود یا خیر اظهار داشت:  نمایندگان از وزیر سوال می کنند و تذکر هم می دهند ولی باید کاری اجتماعی در مجلس انجام شود. این روش و سیاست بزرگترین اشتباه است و بی سوادی تیم اقتصادی دولت را می رساند.فریدون احمدی نماینده زنجان در مجلس نیز با غلط خواندن این سیاست گفت: این تصمیم غلط در مردم حسی را ایجاد می کند که سهمی است که دولت داده و باید بگیرند و با اینکه رقم بالایی هم نیست و مشکلی را حل نمی کند، بدتر به بازار سیاه دامن زده و همه را بسوی خریدن دلار و مخفی کردن در پستوی خانه هایشان سوق می دهد.

با این روش و سیاست، دوباره دلار چند نرخی شده و بازار عرضه و تقاضا را دستخوش تغییرات منفی می کند. ثباتی که بعد از مدت ها تا حدودی حکمفرما شده است را بر هم زده و یک فضای روانی بوجود می آید. ۲۰۰۰ دلار دردی را دوا نمی کند؛ نه مشکل دانشجویی حل می شود، نه می توان به خارج از کشور رفت و نه میتوان اقلام و داروهای اساسی پزشکی را با آن تهیه کرد. تنها باعث بر هم ریختگی اوضاع مردم و مشکلات اقتصادی بیشتر برای آن ها می شود. مردم به سمت بانک ها برای خرید هجوم می آورند و بازار خرید و فروش کارت ملی و …نیز داغ می شود.دولت باید به سمت تهیه اقلام و کالاهای اساسی حرکت کند و این وظیفه حاکمیت است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار