شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در سخنرانی آیین گشایش نشست سران صنایع و بازرگانی سازمان اپک برنامه چین برای توسعه آسیا و اقیانوسیه را تشریح کرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۷ - ۱۹:۳۶ کد خبر : 14991

ما همه سوار بر یک کشتی هستیم” این عبارتی است که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) برای آغاز سخنرانی خود در آیین گشایش نشست سران صنایع و بازرگانی سازمان اپک و توضیح مفهوم جامعه با سرنوشت مشترک بشری به کار برده است. او در این سخنرانی ۴۰ دقیقه ای با تحلیل تحولات معادلات جهانی در سده اخیر، راه حل چین برای تشخیص جهت توسعه اقتصاد جهان و یافتن خط مشی مدیریت جهان متکی بر اصول پنج گانه رویکرد باز، توسعه، فراگیری، نوآوری و برنامه ریزی را ارایه داد.
“این بهترین سخنرانی امروز بود. با شنیدن این سخنرانی، به این درک رسیدم که همه کشورها باید با یکدیگر همکاری برد-برد داشته باشند.” این ارزیابی اندی کنامو رییس هیات مدیره شرکت مالی پاپوآ گینه نو (PNG Finance) از سخنرانی شی جین پینگ بود. روبرت اپالا، خبرنگار روزنامه “ساوث پاسیفیک پست” پاپوآ گینه نو نیز این سخنرانی را چنین ارزیابی کرد: بگذاریم مردم همه کشورها از زندگی خوبی برخوردار باشند، تاثیرگذارترین جمله از سخنرانی رییس جمهور شی جین پینگ برای من بود. در واقع، امواج صدای کف زدن در حین سخنرانی نشانگر آن بود که این سخنرانی با حاضران مراسم همصدا و پاسخگوی انتظارات مشترک جوامع اقتصادی آسیا و اقیانوسیه بوده و با منافع مشترک مردم آسیا و اقیانوسیه هماهنگ است.
آسیا و اقیانوسیه پویاترین منطقه جهان و با پتانسیل بالا از لحاظ اقتصادی است. سازمان اپک شامل ۲۱ عضو، ۴۰ درصد جمعیت جهان، ۶۰ درصد ارزش تولید ناخالص جهان و ۴۷ درصد حجم تجارت جهان را به خود اختصاص داده است. این موفقیت از تعیین اهداف بوگور سال ۲۰۲۰ و پایبندی بر آزادسازی و تسهیل سرمایه گذاری و تجارت جدایی ناپذیر است.
اکنون مهلت تحقق اهداف بوگور ۲۰۲۰ در حال نزدیک شدن است و جوامع اقتصادی مختلف برای همکاری نیز با فرصت های ناشی از انقلاب علمی و فنی جدید و اصلاحات صنعتی از یک سو و چالش های ناشی از ضد جهانی شدن و حمایت گرایی تجاری و عقب ماندگی مدیریت اقتصادی رو به رو هستند. شی جین پینگ در سخنرانی فوق در این باره یادآور شده است: همکاری یا مقابله؟ باز کردن یا بستن درها؟ بازی برد- برد یا بازی مجموع صفر؟ هر کدام از این گزینه ها بر منافع کشورها و سرنوشت بشر تاثیر می گذارد.”
شی جین پینگ در نشست اپک در جزیره بالی در سال ۲۰۱۳ نقشه راه ایجاد جامعه با سرنوشت مشترک بشری را مطرح و تا سال ۲۰۱۴ در نشست سازمان در پکن پیشنهاد تحقق آرمان آسیا و اقیانوسیه را مطرح کرد و اکنون، جهت توسعه آسیا و اقیانوسیه را به عنوان رویکرد باز، پیشرفته، فراگیر، نوآور و با برنامه ریزی تعیین کرده است.
شی جین پینگ در سخنرانی نظریات جامع خود نسبت به وضعیت کنونی توسعه را ابراز کرد: با انزواگری هم جهان را از بین می بریم و هم خود سرگردان می شویم؛ دستاوردهای خلاقیت علمی و فنی نباید پنهان و به ابزار گروه کوچک از جمعیت برای سودآوری تبدیل شود؛ قانون بازی را باید همه اعضای جامعه جهانی تعیین کنند نه آن هایی که بازوهای قوی تر و قدرت بیشتر دارند؛ چه جنگ سرد، چه جنگ گرم یا تجاری، برنده ای بر جای نمی گذارد.”
این نظریات شی جین پینگ نشانگر نقض قوانین در وضعیت کنونی توسعه جهانی است. وی همچنین خواست هایی از رهبران صنایع و بازرگانی سازمان اپک مطرح کرد و گفت: باید در راستای تحقق چشم انداز همکاری ۲۰۲۰ به ساخت منطقه تجارت آزاد آسیا و اقیانوسیه ادامه داد؛ باید به رفاه مردم اولویت داده و روند توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ را در راهبرد توسعه کشور خود گنجاند؛ باید کم تر به تبعیض و غرور و بیشتر به احترام و بخشش پرداخت؛ باید بدون تلف کردن یک روز از زمان خود، نیروی محرکه رشد اقتصاد و راه توسعه جدید را یافت.” این نتیجه تاملات شی جین پینگ درباره توسعه آسیا و اقیانوسیه بوده و نیز چشم انداز توسعه آسیا و اقیانوسیه از دیدگاه چین به شمار می آید.
دیوید توآ، رییس شورای مشاورین صنایع و بازرگانی سازمان اپک در باره سخنرانی شی جین پینگ گفت: این سخنرانی با جوامع اقتصادی مختلف سازمان همصدا است. این سخنرانی مثل جریان باد گرمی، ابر سیاه “حمایت گرایی و یک جانبه گرایی” حکمفرما بر آسیا و اقیانوسیه را از میان برمی دارد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار