یکی از معضلات بانکداری در کشور ما، دچار شدن بانک ها به بنگاهداری و ورود به شرکت داری است.با توجه به صحبت های مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری این حرکت بانک ها ،می تواند از اهم مشکلات اقتصادی برای کشور باشد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۶ - ۱۹:۴۰ کد خبر : 14965

طاهره نصیری، راه مردم؛بانک یک سازمان اقتصادی است که کلیه عملیات مالی و اعتباری ، نقل و انتقال ارز و سهام ، تخصیص وام های کم سودوهدایت منابع بانکی به سمت فعالیت های تولیدی وکمک به راه اندازی بنگاه های تولیدی و کمک به اقتصاد و اشتغالزایی و … جز وظایف آن به شمار می رود.
اما اخیرا به دلایل تحریم های اقتصادی و سیاسی، بانک ها در حوزه های دیگر و غیر مرتبط فعال شده اند که تبعات منفی به دنبال داشته است. یکی از دلایل بنگاهداری بانک ها بدهی دولت به بانک هاست. وقتی دولت از پرداخت بدهی خود به بانک درمانده باشد، مقدمه ای می شود تا بانک برای سرپا ماندن در شرایط فعلی اقتصادی به «کارتل» و «تراست» تبدیل شود و در تمام  نهاد های اقتصادی این بنگاهداری رسوخ پیدا کرده و تبعات منفی خود را به اقتصاد و مردم نشان بدهد .تا اینجا که امروزه سر وسامان دادن به این رویه و مهار نقدینگی کاری بسیار مشکل وزمان بر است.


محمد قمی نماینده پاکدشت با ابراز اینکه همه بانک ها اعم از خصوصی و دولتی وارد بنگاهداری شده اند گفت :سود بالای بانکی که منجر به جریمه شدن وام گیرنده می شود یکی از دلایل بنگاهداری بانک هاست.
مراجع عظام نیز نسبت به این قضیه موضع گرفته اند و سود بالای بانکی را امری غیر اسلامی  می دانند. حجت الاسلام والمسلمین نوری همدانی نیز نسبت به سود بالای بانک های دولتی و خصوصی هشدار دادند که باید بانکداری به مفهوم واقعی اسلامی شود.حیدر علی عابدی نماینده اصفهان نیزدر خصوص امانت داری اموال مردم نزد بانک ها اظهار داشت :بانک باید پول مردم را در مسیری سرمایه گذاری کند که بتواند جوابگوی اعتماد مردم باشد . این امر به دو صورت تحقق می یابد . یکی کم کردن هزینه ها و دیگری افزایش سود. در مورد کاهش هزینه ها باید گفت وقتیکه می توانیم با نصب یک عابر بانک یک شعبه داشته باشیم، چه دلیلی برای خریدن ساختمان های شیک چند طبقه است و کارمندانی را برای انجام عملیات بانکی که بدون حضور مشتری هم انجام می شود، استخدام کنیم.در اینجا مدیریت هزینه اتفاق نیافتاده است .زمانی ما مدیریت هزینه را سرلوحه کار انجام داده ایم که خدمات بانکی را به سمت خدمات الکترونیکی سوق دهیم .قدم بعدی این است که بانک در زمینه مسکن و یا زمین سرمایه گذاری نکند .زیرا با تورم و رکود اقتصادی، این سرمایه گذاری و پول های مردم در این بحران ها به مشکل بر میخورد.از طرفی وقتی به این بحران ها برخورد میکند، مجبور به استقراض از بانک مرکزی می شود تا بتواند پاسخگوی مشتریان باشد.بانکی موفق است که به این وادی وارد نشود و در این زمینه فرقی هم بین بانک های خصوصی و دولتی نیست.وقتی هر دو بانک خصوصی و دولتی به این سمت بروند مطمعنا با کمبود هزینه و مشکلات عدیده ای روبرو می شوند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار