با ارائه آموزش های لازم بعبیماران دیالیزی به سمت استفاده از دیالیز صفاقی می توان تا ۳ سال آینده شمار بیماران صفاقی رابه ۶ هزار نفر رساند

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۶ - ۱۴:۴۸ کد خبر : 14931

مهدی شادنوش رئیس مرکزمدیریت پیوند و بیماریهای وزارت بهداشت درجشن هفته حمایت از بیماران کلیوی گفت: خوشبختانه امروز در هفته حمایت از بیماران کلوی زمانی فراهم شده که از تلاش دست اندرکاران پرستاران پرتلاش و زحمتکش ،خیران بزرگوار واساتید عرصه پزشکی و همچنین رسانه هایی که همواره درراستای فرهنگ سازی گام های اساسی برمی دارند،تجلیل شود.
شادنوش درخصوص اقداماتی که برای سهولت خدمت رسانی به بیمارن کلیوی صورت گرفته است، اظهارداشت :طبق برنامه ریزی های صورت گرفته درنظراست به سرعت حدود ۳ هزار دستگاه دیالیز ظرف ۳ سال آینده به چرخه دیالیز کشور افزوده شود که این امر می تواند تحول بسیاربزرگی راایجاد کند.
رئیس مرکز پیوند وبیماری های وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به اینکه مراکز دولتی ،خصوصی و خیریه ای که به ارائه خدمت مشغول بودند به دلیل واقعی نبودن تعرفه ها دچارمشکل متعددی بودند و این امرمی توانست برعملکرد آنها تاثیر جدی را داشته باشد که با همکاری بیمه های کشورملزومات مصرفی بخش های دیالیز واقع بینانه شد و به قیمت روز به وسیله بیمه هاتوسط بیمه ها پوشش داده شد.
وی افزود: ازآنجا که وضعیت گرایش بیماران دیالیزی به استفاده از دیالیز صفاقی مناسب نیست درنظر گرفته شده با فرهنگ سازی و آموزش تا ۳ سال آینده بتوانیم آمار دیالیز صفاقی کشور را به چیزی حدود ۶ هزار دیالیز برسانیم که البته این تنها با همکاری تمامی پزشکان مقدور خواهد بود.
وی درادامه اظهار داشت : با بازدیدهایی که ازبخش دیالیز بیمارستان ها صورت می گیرد مشاهده شده که متاسفانه بسیاری از بیماران هیچ اطلاعی را از دیالیز صفاقی ندارند و لازمه رشد این نوع دیالیزهمکاری اساتید و پرستاران بخش ها درمعرفی این نوع دیالیز است.
شادنوش دررابطه با فعالیت های صورت گرفته در حوزه پیوند بیان کرد: خواه یا ناخواه امروزمساله فلوشیب پیوندها خیلی کم رنگ و کم انگیزه شده که یکی از دلایل آن نبود تعرفه ای برای آن ها است ، در این خصوص جلسه ای با بیمه ها داشته ایم و امیدواریم که درآینده نه چندان دور به نتایج مثبتی برسیم.
رئیس مرکزمدیریت پیوند وزارت بهداشت تصریح کرد:درحال حاضرچیزی حدود ۸ هزار و ۶۰۰نفر درلیست انتظار پیوند کلیه هستند که لازمه رفع آن ترویج فرهنگ اهداء در کشور است که این امربا همکاری رسانه ها محقق خواهد شد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار