عملکرد بد بانک ها و بروز مشکلات اقتصادی در راس انحرافات اقتصادی قرار دارد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۵ - ۲۲:۰۲ کد خبر : 14892

طاهره نصیری، راه مردم ؛ ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد،تیران وکرون در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال عملکرد بد بانک ها و موسسات مالی غیر مجازکه منجر به بروز مشکلات اقتصادی ونگرانی مسئولان در کشور شده است گفت:
ابراز نگرانی دردی را دوا نمی کند .همه ما میدانیم بیماری و نگرانی برای چیست . مردم انتظار درمان دارند. رییس جمهور باید مشکلاتی که همه گفتند و ایشان هم تکرار می کنند را درمان کنند. ما طرحی در مجلس ارائه دادیم که به علت اینکه بار مالی دارد ،دولت باید ورود کند. انتظار ما این است که دولت به جای شعار دادن و ابراز نگرانی راهکار و درمان را هم بیاورد.
نظام اداری و نظام بانکی ما مثل دو لبه تیغ شیرازه مملکت را از هم می پاشند. تمام کشورهای پیشرفته دنیا از راه اصلاح نظام بانکی و اداری به توسعه و پیشرفت رسیده اند. و تا زمانی که این دو نظام اصلاح نشود ،ما به رشد نخواهیم رسید. این همه رهبری سفارش کردند که نظام بانکداری باید اصلاح شود و این وظیفه دولت است که باید قدم در راه اصلاح بگذارد. ولی چرا نیامد؟ مدام رییس جمهور ابراز تاسف می کند.ابراز تاسف به چه درد مملکت می خورد؟ باید راهکار بیاورد.امروز ابراز تاسف ریاست جمهوری عوام فریبی است. باید پاسخگو برای این درد بی درمان باشند. اگر دولت نمی خواهد در این اصلاح قدم بردارد، بار مالی این امر را تقبل کند تا مجلس ورود کند. ما طرحی برای اصلاح نظام بانکی داریم که آقای حسین زاده بحرینی انجام دادند که بسیار عالیست .ولی متاسفانه این راه فقط از کانال دولت امکانپذیر است . اگردولت بار مالی را بپذیرد ما راهکار و درمان هم داریم.
ساختار نظام بانکی ما مشکل دارد و باید درمان شود.بانک ها کاملا باید با ساختار و نظام جدیدی شکل بگیرند .یعنی این ساختار به طور کامل تخریب شود و قانون و ساختاری جدید با نظامی اداری و مالی ایده آل برای کشور تاسیس شود.
بعد از جنگ جهانی دوم مالزی و آلمان همین مکانیزم را پیاده کردند.وبا اصلاح نظام اداری و اصلاح نظام ساختاری بانکی، یک معماری جدیدی را برای این امر تعبیه شد.
ما هم برای برون رفت از این شرایط موجود مجبوریم دست به کارهای بسیاربزرگ و شجاعانه بزنیم.
این درد با پانسمان ها و مسکن های کوتاه مدت درمان نمی شود و بیماری حادتر از گذشته برمیگردد. تنها راه آن هم عمل جراحی بزرگ و سنگین برای تحول بنیادین نظام اداری و نظام بانکی است.
بین بانک های دولتی و خصوصی عملکرد کدام بانک ها وموسسات را قبول دارید؟
من عملکرد هیچ بانکی را قبول ندارم.زیرا ساختار اشتباه است . مثل یک رودخانه کثیفی که هرتن سالمی که وارد آن شود ، آلوده می کند. هر جوی آب کوچک تمیزی که وارد این رودخانه شود ، به علت حجم زیاد آلودگی ها به کثیفی می رسد. دقیقا ساختار بانکی ما به همین شکل شده است.لذا هر جوی آب موقتی که بخواهیم به آن تزریق کنیم به همان آلودگی بزرگ برخورد می کند و راه به جایی نمیبرد.

احمد مازنی نماینده مردم تهران نیز در خصوص انحرافی که در نظام بانکداری ما شکل گرفته اظهار داشت: میزان تاثیر بانک ها بر زندگی معیشتی مردم و اقتصاد جامعه محسوس تر است. زیراهمه مردم با بانک سروکار دارند ولی بورس این کل را در بر نمی گیرد. نوعی انحراف در نظام بانکداری ما شکل گرفته است که هدف های اولیه بانکداری مدرن و بانکداری اسلامی را متاسفانه تحت تاثیر قرار داده است. الان به شکلی در آمده که بانک های ما نه شکل مدرن دارند و نه رویکرد اسلامی در آن درجریان است.۴۰ سال قبل برای انطباق بانک ها با موازین اسلامی قانون بانکداری اسلامی را مطرح کردند .با روش هایی تلاش کردند که سیستم بانکداری را حفظ کنند.اما در طی این سال ها نظامی که تعریف شده تنها به شکل سوری اعمال می شود و راهکارهایی که در اسلام پیش بینی شده برای معامله و دادستد های اقتصادی و مالی در قالب تسهیلاتی آمده که نامش قرض نیست بلکه مشابه ربا در بانکداری ما عملا شکل گرفته و با بانکداری کشور های توسعه یافته هم قابل مقایسه نیست.در صد های تسهیلاتی در کشور های دیگر بسیار پایین است اما در ایران به رقم بالایی رسیده است.باید برای این معضل اقتصاددانان و وزارت اقتصاد و دارایی راه حلی ارائه دهند.
مسئله بعدی این است که بانک های ما تبدیل به کارتل ها و تراست هایی شده اند که با بخش خصوصی و بخش های دیگر اقتصاد کشور به جای هموارکردن مسیر، در خرید، فروش وساخت وسازرقابت می کنند.در حقیقت بانک ها به نوعی به دلالی دچار شده اند. طبق فرمایش رهبری به این تعبیرکه بانک ها غلط میکنند بنگاهداری کنند، یعنی مسیری بر خلاف کلیه سیاست های نظام شکل گرفته است. با هر مدیربانکی که دیدار داشتیم ، دیدیم که یک طبقه مستقل و بزرگی در اختیار دارند و مردم دسترسی به مدیران ندارند و فضایی برای سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی شکل گرفته است .به نظر میرسد تمام این کارهایی که مدیران انجام می دهند روشی برای وصله و پینه است برای حفظ وضع موجود که متاسفانه در دراز مدت دوام نمی آورد و باید راه حل اساسی و ریشه ای برای این معضل پیدا کنند.
بنگاهداری بانک های خصوصی و غیر خصوصی در این حد افراطی، انحرافی جدی در نظام بانکداری ماست . ریشه این انحراف به اقتصاد بیمار ما بر میگردد که به هر حال بخشی از آن وابستگی به محصول نفت می رسد .در حالیکه نفت سرمایه ملی است ودرآمد دولت محسوب نمی شود.بالا بودن سرمایه گذاری هایی که به تولید وخدمات مهم جامعه ارتباط پیدامی کند ، باعث می شود که بانک ها به سمت بنگاهداری سوق پیدا کنند . با نرخ تورمی که به وجود آوردند به زیست ناسالم خودشان ادامه می دهند. نمی توان گفت که فقط بانک های خصوصی در این وضعیت هستند ، بانک های دولتی نیز با همین شرایط ادامه می دهند.
همه این مشکلات به اقتصاد کشور و بیشتر از آن به ایمان و باور مردم ضربه وارد کرده است که این از همه مهمتر و اساسی تر است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار