تا پايان هفته اعضاي اصلاح طلب شوراي شهر تهران بايد براي سومين بار متوالي شهرداري جديد براي تهران برگزينند. عباس آخوندي وزير مستعفي و پرحاشيه راه و شهرسازي يكي از پنج نامزد تصاحب كليد مديريت تهران است .آخوندي اما هم در معرض بازنشستگي است و هم مشي سياسي، كارنامه اجرايي، توان مديريت بحران و روحيات فردي ش براي كسب چنين جايگاهي در مظان اتهام و پر از ابهام است .

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۰ - ۱۹:۵۲ کد خبر : 14771

آخوندي بازنشسته است؟

عباس آخوندي متولد ١٣٣٦ در نجف، در سال ١٣٥٨ پس از فرمان تاسيس جهادسازندگي و معرفي ناطق نوري به عنوان نماينده امام در جهاد، به عضويت شوراي مركزي اين نهاد درآمد. آخوندي تا سال ١٣٦١ به همراه باجناق خود در جهاد بود و مدت كوتاهي پس از اينكه ناطق نوري وزير كشور شد، آخوندي هم معاون سياسي او شد. طبيعتا از سال ٥٨ تاكنون يعني حدود ٣٩ سال است كه آخوندي ٦١ساله كارمند دولت است.
اخوندي نظريه پرداز است يا مدير؟ آخوندي سال ٥٦ دانشجوي مهندسي ساختمان دانشگاه تهران شد. طبيعتا به دليل انقلاب فرهنگي و مشغله مديريتي مهندس شدنش تا اواخر دهه شصت به طول انجاميد و بعدها براي اخذ دكتراي اقتصاد سياسي راهي انگليس شد. او از اواخر دهه هفتاد به اين سو همواره ترجيح داده كه يك نظريه پرداز در زمينه اقتصاد سياسي، جامعه شناسي و مسائل شهري و شهروندي باشد تا يك مدير اجرايي درگير در پروژ هاي عمراني. دوران شش ساله سكانداري آخوندي در وزارت راه و شهرسازي خيلي زود ضعف مديريتي او براي رفع معضلات عمراني را آشكار كرد. بحران مسكن مهر، مطالبات پيمانكاران، سوانح هوايي و ريلي و جاده اي و عدم توان مدیریت بحران آنها و … فقط بخشي از كارنامه اوست كه بخاطرش بارها به او انتقاد شد. اما اين همه بحران و مشغله و نارضايتي، باعث نشد كه روزانه شاهد نظريه پردازي هاي متنوع او درباب اقتصاد، برنامه، سياست داخلي و خارجي، رفاه اجتماعي، مسائل شهري در رسانه ها و كانال تلگرامش نباشيم؛ بر اين اساس بله، او نظريه پرداز خوبي براي مديريت شهري است ولي آيا اين به تنهايي كافي است؟ قطعا خير!
آخوندي توان شهردار شدن را دارد؟

شهرداري تهران به دليل انباشت مطالبات متعدد به جامانده از دهه هاي گذشته و آزمون و خطاهاي شهرداران اسبق، ميراثدار حجم ترسناكي از مشكلات است كه رفع آنها نيازمند شهرداري عملگرا، فعال، پاي كار، انرژيك و اجرايي است كه به جاي خوددانشمندپنداري، كارها را به متخصصان بسپارد، حوصله سر و كله زدن با كارگر خسته، شهروندعاصي، نظرات كارشناسي و خبرنگار ناراضي را داشته باشد. اما واقعيت اين است كه آخوندي آنقدر كه تئوريسين خوبي است، مدير اجرايي قدرتمندي براي رفع معضلات تهران از جمله دهها پروژه بزرگ نيمه تمام، خزانه خالي، بدهي چندهزارميلياردي، ساختار فربه شهرداري و … نيست.آخوندي احتمالا نظريه آرمانگرايانه ايرانشهر را به عنوان برنامه به شوراي شهر خواهد داد، اما قطعا او مجري خوبي براي طرح خود نيست، چون انقدر بي حوصله، غيراجرايي و پرادعا و پرحاشيه است كه اگر شهردار شود چند سال بعد احتمالا چون نامه استعفای خود به روحانی
نظریه ی “چرا نمی توانیم ايرانشهر شویم” را ارائه خواهد داد.بر اين اساس او در بهترين حالت مي تواند مشاور عالي مناسبي براي شهردار آتي پايتخت باشد، اما قطعا شهردار موفق و موثري نخواهد بود و اين شائبه را ايجاد مي كند كه نكند او هدفي ديگر را دنبال مي كند و مترصد بركشيدن خود از بهشت به پاستور است

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار