دولت آمریکا در حالی از روز دوشنبه ۱۴ آبان دومین مرحله از بازگشت تحریم‌هایش علیه ایران را به اجرا در می‌آورد که هم‌زمان سه کشور اروپایی به نمایندگی از اتحادیه اروپا اعلام کردند تلاش‌هایشان برای ایجاد ساز و کار ویژه مالی جدید با ایران را سرعت بخشیدند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۱۳ - ۱۸:۴۲ کد خبر : 14647

به گزارش راه مردم، فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه بعد از اعلام بازگشت تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران در بیانیه مشترکی که با وزیران خارجه و دارایی فرانسه، بریتانیا و آلمان منتشر شد، اعلام کرد: اتحادیه اروپا تلاش‌های خود برای ایجاد ساز و کار مالی جدید با ایران را در هفته‌های اخیر تشدید کرده است.


در این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا «اراده جمعی خلل ناپذیری» برای تکمیل ساز و کار مالی دارد و در این‌باره با چین و روسیه نیز همکاری دارد.
همچنین موگرینی و وزرای خارجه اروپایی روز جمعه در تماس تلفنی با ظریف با تاکید چندباره بر تعهد خود به برجام و تلاش برای حفظ کانال‌های مالی با ایران و تداوم صادرات نفت و گاز کشورمان، بر اهمیت تعهد وزرای دارایی علاوه بر وزرای خارجه سه کشور اروپایی و سایر اعضا برای اجرایی کردن سازوکار ویژه مالی اروپا تاکید نموده و اعلام کردند این سازوکار ظرف روزهای آتی رسما ثبت و آغاز به کار خواهد کرد.
با وجود این‌که دونالد ترامپ تلاش بسیار کرد تا بازگشت تحریم‌ها تاثیراتی به مراتب بیشتر و شدیدتر از گذشته بر ایران داشته باشد و حتی در این مسیر از تحریم‌ کالاها و خدمات بشردوستانه نیز دریغ نکرد، اما در نهایت نتوانست از قوانین و تعاملات بین‌المللی و نیز دو جانبه با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای خریدار
نفت و انرژی از ایران عبور کند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار