ایران کشوری است در حال رشد و توسعه و برای سرعت دادن به این توسعه و شکوفایی اقتصادی به لوازمی احتیاج دارد که شاید بعضی از این لوازم و ابزار در مقابل نفت و مشتقات نفتی، در نگاه اول بسیار ساده انگارانه و بی اهمیت جلوه کند؛ اما توجه به همین جزییات و تولیدات به ظاهر کوچک و نادیده انگاشته شده، می تواند مسیر پیشرفت را در کشور هموارتر و ساده تر کند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۰۴ - ۱۲:۲۴ کد خبر : 13366

چند سالی است که در بین مسوولین کشور و با هدف حفظ محیط زیست به صنایع و تولیداتی توجه شده که ادامه حیات این صنایع به معنای دمیدن روح تازه حیات به کشور است، که یکی از این صنایع، صنعت کشاورزی و تولید محصول سالم است. در واقع سیاست کشاورزی پایدار و توسعه پایدار کشاورزی، متخصصین را بر آن داشت که هر چه بیشتر از موجودات زنده در خاک در جهت تأمین نیازهای غذایی گیاه کمک بگیرد و بدین سان بود که تولید کودهای زیستی آغاز شد. نخستین کود زیستی در اواخر قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت و از آن تاریخ به بعد سایر کودهای بیولوژیک نیز ساخته شدند.
به گفته سید علیرضا قاسمی تبریزی مدیر عامل یکی از شرکت هایی که با دغدغه نجات محیط زیست از شر کودهای شیمیایی پا به عرصه وجود گذاشت، ثبت اختراع کودهای بیولوژیک مهم ترین اقدام این شرکت به شمار می رود. این کود شبه خاک زیستی است که قابل مصرف در مناطق کم‌آب است. تعدادی قارچ ها و میگروارکانیگ هایی هستند که در این رابطه تهیه و تشکیل شده اند و در مکانهای بی آب، بیابانی و یا دارای خاک های ضعیف و شور، رشد گیاههان را امکان پذیر می کنند.
وی می گوید: شبه خاک تولیدی شرکت به نام BMNS معروف است. در جهان فقط همین یک مورد است و خلاصه اسم Bio Mycocetenano Soil است. محصول تولیدی شرکت ما نمونه خارجی و داخلی هم ندارد.
قاسمی، در خصوص مزیت های این کود، عنوان می کند: این کود باعث کاهش آبیاری تا ۷۰% در گیاهان می شود، می تواند میکرو المان های خاک را آزاد کند و هم می تواند کاری کند که از منابع آب شور در خاکهای شور استفاده کنید. در واقع می توان ادعا کرد که هم کود بسیار مناسبی است و هم میکرون های باکتری خاک را در اختیار گیاه می گذارد. از طرفی هم تا ۵۰% مایعات خاک را برای گیاه احیا می کند و نمی گذارد بیماری های قارچی به گیاه برسد.
به گفته این مدیرعامل شرکت دانش بنیان، این محصول یک بازچرخانی سیستم های تصفیه خانه ای دارد و می توان گفت از بسترهای غیرقابل استفاده خاک، بسترهای مجدد ایجاد می کنیم. در واقع یکی از معضلات زیست محیطی، فاضلاب و لجن های فاضلاب تصفیه خانه های کشور است که ما از آنها استفاده کرده و باکتری ها را به کمک آنها رشد و تکثیر می دهیم و در محیط های خاصی که اصطلاحا به آنها «فرمانتورها» گفته می شود ژن مادری آنها ارتقا می دهیم و بهینه سازی می کنیم که این فرآوری مختص شرکت ما است.
قاسمی در ادامه عنوان می کند: یکی از مزایای این روش حذف کودهای شیمیایی و آفت کش های شیمیایی است و محصول تولید شده کاملا طبیعی و ارکانیگ است، مشابه این اختراع در چین و ژاپن نیز ثبت شده است ولی محصول ما از گروه «بی‌ام» است. BM باکتری ها و ماکروریزهایی هستند که می توانند باکتری های مفید خاک باشند و میکروالمان های خاک را آزاد کنند. گاهی با مصرف کودهای شیمیایی، نیتراته، پتاس و آلودگی ها انتقال پیدا می کند و باعث سرطان می شود؛ ولی با محصول ما این عوامل سرطان زا در تولید محصولات حذف می شود. البته اینها از خیلی میلیونها سال پیش بوده اند ولی انسان ها آنها را از بین برده اند و ما دوباره اینها را وارد چرخه می کنیم.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ادامه می دهد: در سال ۹۴ بخشی از شرکت ما در حوزه گیاهان دارویی فعال بود و با همین کودها بدون آب در مناطق کم آب کشت می کردیم که هم در حوزه بیابان زدایی و تثبت خاک فعالیت می کردیم در واقع در شرکت ما هم محصول تولید می شود و هم کارآفرینی می کنیم.
وی، در خصوص فعالیت های کنونی این شرکت می گوید: در حال حاضر در حال احداث کارخانه های مختلف در کشور هستیم و مجوز، پروانه و جواز اصلی را هم گرفتیم و تولیدات را انجام دادیم. نمونه های محصول از نظر کمی و کیفی هم تولید شده است. احداث گلخانه هایی هوشمند با کاهش ۹۰% انرژی هم در دستورکار شرکت قرار دارد که در یکی از استانها در حال راه اندازی است. در واقع محصول ما در استانهای جنوب کشور که دچار بی آبی هستند مصرف دارد و جدیدا از استانهای شمالی هم سفارش دریافت کردیم.
این شرکت محصولات خود را در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) ارائه می کند. این رویداد به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۹۷ در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار