رئیس جمهور چین طرحی برای ایجاد حلقۀ اقتصادی آسیای شمال شرقی و پیشبرد تنوع اقتصادی و توسعه پایدار در این منطقه ارائه کرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۲۲ - ۰۰:۵۹ کد خبر : 12919

 شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین روز چهارشنبه ۲۱ شهریور مصادف با ۱۲ سپتامبر در چهارمین مجمع اقتصاد شرق نطقی ایراد کرد. وی دربارۀ مساعدت به صلح و ثبات و توسعه و شکوفایی منطقه نظریات چهار نکته ای مطرح کرد که عبارتند از افزایش اعتماد متقابل، تعمیق همکاری، آموزش از یکدیگر و دوراندیشی. این طرح در راستای ایجاد حلقۀ اقتصادی آسیای شمال شرقی و پیشبرد تنوع در منطقه و توسعه پایدار، نیروی محرکۀ جدید وارد کرده است.
منطقه آسیای شمال شرقی شامل شش کشور چین، روسیه، مغولستان، کره جنوبی، کره شمالی و ژاپن است و مجموع جمعیت آن ۲۳ درصد جمعیت کل جهان و میزان کل اقتصاد آن ۱۹ درصد اقتصاد جهان را تشکیل می دهد. مجمع اقتصاد آسیای شرقی در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد و برای همکاری منطقه آسیای شمال شرقی بستری جدیدی ایجاد کرد. اما ظهور یک جانبه گرایی و حمایتگرایی مانع تعمیق همکاری در این منطقه شد. با این حال تمرکز تفاهمات منطقه ای و ساخت اقتصاد منطقه ای با درهای باز و ارتقاء رفاه مردم خواست مشترک کشورهای منطقه به شمار می رود.
شی جین پینگ رییس جمهور در سخنرانی خود هدف مشترک ایجاد حلقۀ اقتصاد آسیای شمال شرقی را مطرح کرد. در حقیقت ایجاد حلقۀ اقتصادی آسیای شمال شرقی پایه محکمی دارد. اولاً منطقه آسیای شمال شرقی منابع طبیعی فراوانی دارد؛ منطقه خاور دور روسیه یگانه گنجینه جهانی است که هنوز اکتشاف نشده است. از سوی دیگر توانایی علمی و تحقیقاتی منطقه آسیای شمال شرقی در صدر جهان است. کشورهای چین، روسیه، ژاپن و کره جنوبی از قدرتهای علمی هستند و هر کشور اولویت خاصی دارد. در عین حال این منطقه سرمایۀ کافی دارد، به ویژه سرمایه گذاری چین در خارج از کشور به موتور مهم افزایش سرمایه گذاری مستقیم جهان تبدیل شده است.
شی جین پینگ پیشنهادهایی مانند توسعۀ پیوند راهبردها، ارتقاء اتصال تاسیسات زیربنایی فرامرزی و ارتقاء سطح تسهیلات تجاری و سرمایه گذاری را عنوان کرد. این پیشنهادها دارای نقش هدایت کننده و عملی است. مهمتر آن که پیشنهاد یک کمربند – یک جاده در منطقۀ آسیای شمال شرقی به تدریج محبوبیت یافته و همۀ کشورهای منطقه تمایل خود را برای حمایت و حضور در این طرح بیان کرده اند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار