از آنجا که انسان جزئی از طبیعت است به طور مسلم برای هر بیماری، طبیعت گیاه مداوای آن را عرضه کرده است. انسان هر چه به طبیعت نزدیکتر شود، سالم‌تر است و بیشتر عمر می‌کند. به همین دلیل انسان هرچه به طبیعت روی آورد و از نعمات آن بیشتر بهره ‌برد، بیماریش سریع‌تر، بهتر و مطمئن‌تر درمان می‌شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۱۱:۴۳ کد خبر : 12857

فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی)، سابقه درمان بیماری ها با گیاهان دارویی به قدمت تاریخ زیست انسان بر روی کره زمین است. انسان به حکم تجربه، علم و اندیشه جانوران بنا به مقتضیات خود در طول عمر حیات در کره زمین به کمک گیاهان دارویی خود را مداوا کرده و می‌کنند. گیاهان دارویی در باغ خدا می‌رویند. در دشتها، مراتع وسیع، جنگلها و غیره پیدا می‌شوند. به دست کسی کاشته نشده و به همت کسی هم آبیاری نشده است. هزاران سال است که بدین منوال در چرخه حیات بوده و طبیعت را آرایش می‌دهند.
هدايت‌اله قورچيان، استاد دانشگاه تهران، در خصوص جایگاه فناوری در گیاهان دارویی دنیا، می گوید: استفاده از فناوري در صنعت گياهان دارويي مي تواند در بخش هاي مختلفی چون اصلاح بذر یعنی استفاده از انتقال ژن براي اصلاح گياه از نقطه نظر بالا بردن مواد موثر دارويي و صنعتي، موثر باشد. همچنین این فناوری در حوزه كاشت، داشت و برداشت و استفاده از فناوري در تمام مراحل كاشت، آبياري قطره اي، سموم و كود هاي بيولوژيك و برداشت ماشيني نیز تاثیر دارد.
مدیر شرکت دانش بنیان داروپژوهان آتیه سبز ادامه می‌دهد: بسته بندي بخش دیگری از این صنعت است که فناوری در آن تاثیر بسزایی دارد و در تمام مراحل جداسازي قسمت مفيد گياه، خشك كردن، بسته بندي، نگهداري در انبار و انتقال آن براي مصرف يا صادرات می تواند مورد استفاده قرار گیرد و بهره وري را بالا برد. در نهایت در بخش فرآوري به جاي خام فروشي نیز این فناوری ها کاربرد دارد. استخراج مواد موثره و تبديل آن به فرآورده هاي دارويي يا صنعتي، مرحله اصلي سودآوري از صنعت گياهان دارويي است كه بدون استفاده از فناوري امكان پذير نيست.
وی با اشاره به جایگاه ایران در این عرصه در دنیا، تصریح می کند: آمار ها نشان مي دهد كه ما در ايران در مراحل چهار گانه فوق عمدتا از روش هاي سنتي استفاده مي كنيم و تنها در مرحله دوم به طور محدود از كشت گلخانه اي استفاده مي كنيم.
به گفته این استاد دانشگاه تهران، سياست هاي كنوني پاسخگوي نياز كشور نيست. اگر سياست ها درست بود اين همه جوان فارغ التحصيل بيكار نداشتيم. اين همه با فرار مغز ها مواجه نبوديم. اشتياق قشر تحصيلكرده به مهاجرت معيار بي كفايتي سياست هاي موجود است. ارزش نيروي جوان و تحصيل كرده از هر صنعت و فناوري بالا تر است. نيروي متخصص موجد فناوري است و بايد زير ساخت ها را پي ريزي كرد.
وی معتقد است که بايد تمام پروژه هاي دانشجويي و غير دانشجويي گياه دارويي در دانشگاه ها و مراكز پژوهشي در هر يك از مراحل چهار گانه پس از ارزيابي و اصلاح، تماما مورد حمايت قرار گيرد. همچنین تجهيزات پژوهشي مورد نياز پروژه ها در مركزي زير نظر ستاد فناوري گياهان دارويي تاسيس شود و خدمات ارزان قيمت ارايه دهد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان می گوید: برای توسعه صنعت گیاهان دارویی نیاز است که بخشي از فروش صادرات گياهان دارويي دريافت و صرف توسعه تحقيقات در اين پروژه ها شود و اجراي صنعتي طرح هاي موفق پژوهشي در اولويت قرار گيرد و نياز هاي آن به طور بلاعوض حمايت شود.
قورچیان می گوید: حمایت همه جانبه خريد وانتقال صنايع گياه دارويي به كشور، توسعه مراودات بين المللي از جمله آموزش افراد تحصيلكرده و ساخت و توسعه و همچنين ورود فناوري هاي نوين از جمله فناوري هاي همگرا در زمينه گياهان دارويي به كشور از دیگر زیرساخت هایی است که باید برای توسعه این صنعت مورد توجه قرار گیرد.
وی در خصوص نقش کمک کننده استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری و صندوق های جسورانه در توسعه این صنعت عنوان می کند: اين مراكز متاسفانه از طرح هاي پژوهشي و مراحل ازمايشگاهي حمايت نمي كنند در صورتي كه اجراي موفق اين مراحل منجر به ايجاد فناوري و صنعتي مي شود.
استاد دانشگاه تهران در خصوص نقش برگزاری جشنواره گیاهان دارویی توسط معاونت علمی، بیان می کند: برگزاری چنین جشنواره هایی که به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت برگزار می شود برای توسعه و ترویج صنعت گیاهان دارویی در کشور بسیار موثر و مفید است؛ البته دو سال يكبار كم است و باید سالی یک بار برگزار شود؛ به علاوه لازم است که چنین جشنواره ای به صورت فراگيرتري برگزار شود.
چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۹۷ در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار