وزیر بهداشت ضمن تاکید چند باره بر مشکلات ناشی از تاخیر بیمه‌ها در پرداخت طلب شرکت‌های دارویی و مراکز درمانی، در عین حال بر ارائه ارز دولتی دارو به بیمه‌ها به جای ارائه مستقیم آن به شرکت‌های دارویی جهت جلوگیری از قاچاق و فساد تاکید کرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۵:۰۰ کد خبر : 12400

به گزارش راه مردم، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه رونمایی از دستگاه HPLC که توسط شرکت دانش بنیان چیان‌شار دانش تولید شده و برای کنترل دارویی استفاده می‌شود، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه طی چهار دهه اخیر پیشرفت‌های خوبی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی حاصل شده است؛ به طوریکه در رفع بخش زیادی از نیازهایمان، به صنعت داخلی متکی هستیم و بابت این موضوع خوشحالیم.

وی افزود: در حوزه مواد اولیه، ۵۰ درصد، در حوزه اشکال دارویی بیش از ۹۰ درصد و در حوزه تجهیزات پزشکی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد به داخل متکی هستیم و باید گفت که موفقیت‌های خوبی در این حوزه‌ها داشته‌ایم. در عین حال در حال حاضر ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت داریم که در تولیدات داخلی موثرند و با کمک آنها گام‌های پرشتاب‌تری در جهت رفع وابستگی برداشته می‌شود. باید بدانیم که ۵۰ مورد از این شرکت‌ها محصولات‌شان را صادر نیز می‌کنند.

هاشمی با بیان اینکه دستگاهی که امروز به بهره برداری رسید و اکنون در بازار هم موجود است، مشابه خارجی زیادی دارد، افزود: دوستان تلاش کردند و این دستگاه را در داخل تولید کردند؛ به طوریکه ۹۰ درصد قطعاتش داخلی است و برای تجزیه و تفکیک مواد دارویی، سموم و اجزای شیمیایی به کار برده می‌شود. باید توجه کرد که قیمت این دستگاه کمتر از ۵۰ درصد قیمت خارجی است. امیدوارم بتوانیم با تولید مناسب این دستگاه، از ورود نوع خارجی آن پیشگیری کنیم. همچنین امیدوارم در آینده شاهد خودکفایی بیشتر و ظهور نوآوری این شرکت‌ها در حوزه سلامت باشیم.

وی درباره علت رونمایی از این دستگاه در دفتر وزارتی گفت: ما در هر سطح شورای فناوری وزارت بهداشت را برگزار می‌کنیم و امروز جلسه شورای فناوری قرار است در ستاد برگزار شود. بنابراین در حاشیه این شورا قرار شد این دستگاه را معرفی کنیم. من تولید کننده را امروز دیدم، باید توجه کرد که تولید هر چقدر که باشد بسیار ویژه است؛  چرا که دستاورد ذهن و دانش ایرانی و همه تولیدات ویژه هستند.

وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره پیشنهاد مطرح شده مبنی بر ارائه ارز دولتی به بیمه‌ها به جای ارائه مستقیم آن به شرکت‌های دارویی گفت:‌ این موضوع پیشنهاد خود ما است. ما از روز اول پیشنهادمان این بود که ارز ۴۲۰۰ دریافت کنیم. زیرا بالاخره در این ارز یک رانتی وجود دارد و دیدیم که در حوزه‌های مختلف دچار مشکلاتی شدیم.

هاشمی ادامه داد: بالاخره ما در حوزه حرفه‌ای خودمان آبرو داریم؛ به ویژه اینکه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بالغ بر ۶۰ هزار قلم کالا وجود دارد که قیمتگذاری شده‌اند و در عین حال سیستم نظارتی هم حتما برای نظارت بر این موضوع ناتوان است،  همچنان که تا کنون ثابت شده است. بنابراین معتقدیم مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تا ارز آزاد می‌تواند به بیمه‌ها تحویل داده شود و طبعا بیمه‌ها اجازه نمی‌دهند مردم آسیبی ببینند. بنابراین اگر کسی آمپولی را با یک فرانشیز معین تهیه می‌کرد و از داروخانه تحویل می‌گرفت،  در حال حاضر هم روال به همان شکل اتفاق می‌افتد اما ما به التفاوت افزایش قیمت ارز را به جای اینکه به شرکت بدهند، می‌توانند به بیمه‌ها ارائه کنند.

هاشمی تاکید کرد: در عین حال این اقدام جلوی فساد بزرگ‌تر یعنی قاچاق  را هم خواهد گرفت.  باید توجه کرد که محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی ما خریداران زیادی در کشورهای حاشیه‌ای دارند و اگر این پیشنهاد ما اجرا شود، می‌توان از قاچاق هم البته نه به طور کامل اما بیش از ۹۰ درصد جلوگیری کرد. از طرفی حتما از تخلفات انسانی هم که ممکن است بعدها به حساب ما نوشته شود، جلوگیری می‌کند. بنابراین ما این موضوع را پیشنهاد دادیم و همچنان آن را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم عملیاتی شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد:‌ شاید در همه حوزه‌ها یعنی کالاهای اساسی هم بتوان این اقدام را در قالب کوپنی که ارائه می‌دهند انجام داد و از فساد پیشگیری کرد.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره حجم مطالبات بیمه‌ها به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها و چالشی که ممکن است در این زمینه با ارائه ارز دولتی به بیمه‌ها رخ دهد، گفت: یکی از گرفتاری‌های عمده صنعت دارو و تجهیزات پزشکی نقدینگی است. اگر قرار باشد شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی دوباره پول‌شان را از سازمان برنامه به صورت اوراق دریافت کنند یا از سازمان تامین اجتماعی بعد از یک سال تاخیر بگیرند، از چاله به چاه می‌افتیم. نگرانی از همین موضوع است که تا کنون دولت این پیشنهاد را قبول نکرده است. ما هم علاقه نداریم از چاله به چاه بیفتیم. این پیشنهاد در صورتی قابل اجراست که بانک مرکزی درآمد حاصل از یارانه را مستقیما به شرکت‌های دارویی و بیمارستان‌ها تحویل دهد. اگر بخواهد آن را در چرخه سازمان مدیریت و خزانه طی کند،  دوباره دچار گرفتاری‌هایی می‌شویم که امروز با آن مواجه‌ایم.

هاشمی همچنین گفت: اگر از من بپرسند که امروز مهم‌ترین مشکلت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی چیست؟ می‌گویم خدمتی است که یک سال پیش فروخته‌ایم، اما هنوز نتوانسته‌ایم پولش را به دست ارائه کننده که بخش عمده آنها شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی هستند، برسانیم. این در حالیست که آنها باید بتوانند مواد اولیه و قطعات را وارد کنند تا چند ماه دیگر دچار مشکل نشوند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار