روز پنج‌شنبه و در جریان رقابت‌های تیروکمان بازی‌های آسیایی اتفاقی عجیب و حیرت‌انگیزی که حاکی از اوج بی‌تدبیری مسوولان فدراسیون تیر و کمان بود برای زهرا نعمتی، چهره شاخص ورزش ایران به وقوع پیوست، اتفاقی که باعث حذف ناخواسته این ورزشکار از بازی‌های آسیایی و بر باد رفتن ماه‌ها زحمت شبانه‌روزی‌اش شد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۰۳ - ۱۴:۴۳ کد خبر : 12315

در حالی که زهرا نعمتی دور یک شانزدهم تیروکمان بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ را در بخش ریکرو انقرادی زنان پشت سر گذاشته و به مرحله یک هشتم رسیده بود، مسوولان به نعمتی گفتند هنگام صرف ناهار است (به گفته دباغ نایب رییس فدراسیون) و مرحله بعدی از ساعت ۱۴ آغاز می‌شود.

نعمتی هم با همین تصور برای صرف ناهار محل تیراندازی را ترک کرد اما در همین حین و بر خلاف تصور مسوولان تیروکمان که ظاهرا از ابتدایی‌ترین اطلاعات نیز در قبال مسابقات بی‌خبرند، رقابت‌ها آغاز می‌شود و نعمتی با شایستگی تمام و به دلیل غیبت در محل رقابت‌ها از دور رقابت‌ها کنار می‌رود!

این اتفاق تلخ واکنش گسترده‌ای در داخل و خارج از کشور داشت، تا جایی که حتی رسانه‌های خارج از کشور و بعضا معاند نیز با تمسخر به این موضوع پرداختند.

غلامرضا شعبانی بهار، معاون پیشین ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان که با برچیده شدن این معاونت با حمایت‌های ویژه، ریاست فدراسیون تیروکمان را بر عهده گرفت تا دل‌چرکین از وزارت ورزش جدا نشود، بدون شک مقصر اصلی این اتفاق تاسف‌آور برای ورزش ایران است چرا که به عنوان مدیر فدراسیون در بازی‌های آسیایی حاضر شده است و همه مسوولیت‌ها بر گردن او است.

رییس: من که نباید صحبت کنم! / نایب رییس: این اتفاقات طبیعی است!

شعبانی بهار پس از این اتفاق تلخ از مصاحبه طفره می‌رفت و در نهایت در جمع خبرنگاران و در قبال اصرار آن‌ها برای پاسخگویی، گفت: “اول بگویید زهرا نعمتی چه گفت؟ هر چیزی را که او گفت از قول من هم بزنید! من که نباید صحبت کنم، خود نعمتی و مربی تیم باید در این مورد حرف بزنند!”

وی که با اصرار خبرنگاران برای پاسخگویی مواجه شده بود، تاکید کرد: “هر چیزی که نعمتی می گوید من هم همان را می گویم. نعمتی را اذیت نکنید. تمام مشکلات ما از حرف زدن است.”

شعبانی بهار که از اقدام سریع رسانه‌ها در مورد انتشار اخبار حذف نعمتی از بازی‌های آسیایی ناراحت به نظر می‌رسید، خطاب به خبرنگاران گفت: “مگر به شما جایزه می‌دهند که این‌قدر سریع دنبال حرف زدن هستید!”

پس از آن که شعبانی‌بهار به نعمتی برای مصاحبه با خبرنگاران اجازه نداد اما سرانجام زهرا نعمتی در بین خبرنگاران حاضر شد و در موضعی عجیب و شاید هم سفارشی، اشتباهات را گردن گرفت و گفت: “اتفاقی است که رخ داده و من خودم باید زمان مسابقه را چک می‌کردم و مقصر هستم!”

اما نعمتی در حالی خود را مقصر معرفی کرد که ورزشکار در زمان مبارزه باید تمام تمرکز خود را بر روی عملکردش معطوف کند و مسوولیت این‌گونه مسائل با سرپرست و مدیر رشته اعزامی و هم‌چنین سرمربی است.

البته این پایان گاف مسوولان تیروکمان برای لاپوشانی این آبروریزی نبود، چون در جایی که نایب رییس فدراسیون علت دیر رسیدن نعمتی را صرف ناهار عنوان کرده بود و این اتفاقات را طبیعی نامیده بود، سرمربی کره‌ای در اظهاراتی متناقض گفت:”نعمتی به سرویس بهداشتی رفته بود و به همین دلیل ۳۰ ثانیه دیرتر به مسابقه رسید!”

آقای رییس متهم اصلی

در حالی شعبانی‌بهار، رییس فدراسیون تیروکمان سعی دارد دیگران را مقصر این آبروریزی بزرگ معرفی کند که بدون شک خود او نخستین متهم این اتفاق نادر و حذف نعمتی از بازی‌های آسیایی است.

پس از او نیز مسوولان وزارت ورزش و جوانان باید به افکار عمومی پاسخگو باشند که چرا چشم بسته از فردی غیرمتخصص که هیچ‌گونه آشنایی با رشته تیروکمان و ورزش قهرمانی ندارد حمایت کردند و باعث جلوس وی بر مسند ریاست فدراسیون شدند.

با توجه به وضعیت بد اقتصادی کشور تعداد زیادی از افراد از جیب بیت‌المال راهی اندونزی شده‌اند اما وقتی فردی هم‌چون شعبانی بهار که به عنوان رییس فدراسیون تیروکمان که مقصر اصلی این اتفاق است سعی در شانه خالی کردن دارد، تاسف ما را صدچندان می‌کند و بیش از پیش افکار عمومی را از حضور افراد غیرمتخصص در برخی فدراسیون‌های ورزشی هم‌چون تیر و کمان عصبانی خواهد کرد.

مسوولی که حاضر نیست حتی عذرخواهی کند

اگر قرار نیست شعبانی بهار در قبال این اتفاقات خود را مسوول بداند و حداقل معذرت خواهی کند، پس حضور او در جاکارتا با توجه به شرایط اقتصادی کشور چه ضرورتی داشته و اگر او هیچ مسوولیتی در این اتفاقات نداشته، پس در جاکارتا چه می‌کند و بهتر نبود او جای خود را در این سفر به یک فرد متخصص و فنی می‌داد تا به عنوان سرپرست از عهده این وظایف برآید؟

البته رییسان فدراسیون‌هایی چون شعبانی بهار در جاکارتا چندان هم کم نیستند و برخی رییسان فدراسیون‌ها که ورزشکاران‌شان حذف زودهنگامی داشته‌اند، از همان روز نخست در جاکارتا حاضر بوده‌اند اما چون کار چندانی برای انجام دادن نداشته اند، به سالن‌های رشته‌های دیگر می‌روند و شاهد مدال آوری ورزش‌های دیگر بوده‌اند؛ کاری که از عهده فدراسیون خودشان برنمی‌آید. این قبیل رییسان فدراسیون‌ها، برای سفرهای خود کاملا دست و دلباز هستند اما در طول سال ملی‌پوشان‌شان برای حضور در مسابقات بین المللی باید از جیب هزینه کنند.

بهتر است چنین افرادی از سلیمانی، رییس فدراسیون اسکواش یاد بگیرند که به جاکارتا نرفت و سهمیه خود را به یک مربی داد چرا که حضور مربی را مفیدتر می‌دانست اما برخی رییسان فدراسیون‌ها حاضر نیستند هیچ سفری را از دست بدهند و وقتی هم راهی سفر می‌شوند، به دلیل نداشتن تخصص چنین مشکلاتی در شته‌شان به‌وجود می‌آید و در نهایت هم زیر بار مسوولیت هم نمی‌روند و حتی حاضر نیستند یک عذرخواهی ساده داشته باشند .وقتی چند روز قبل بسکتبالیست‌های ژاپنی رسوایی اخلاقی به بار آوردند، رییس کاروان ژاپن که بالاترین مسوول ورزشی این کشور در بازی‌های آسیایی به حساب می‌آید، در نشست خبری تا کمر تعظیم کرد و از همه عذر خواست اما رییس فدراسیون تیروکمان ایران به جای عذرخواهی خبرنگاران را بازخواست می‌کند که چرا به سرعت اطلاع‌رسانی می‌کنید!

امیدواریم مسوولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با مسببان این قبیل اتفاقات که چیزی جز شرمساری برای ورزش ایران و بر باد رفتن زحمات ورزشکاران ندارد برخورد جدی داشته باشند و مقصران را معرفی و بازخواست کنند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار