پزشکان به ارتباط بین خواب ناکافی با وضعیت بهبود زخم در مبتلایان به دیابت نوع ۲ پی بردند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۰۳ - ۱۲:۵۶ کد خبر : 12245

پزشکان با تاکید بر تاثیر خواب ناکافی در روند بهبود زخم در مبتلایان به دیابت نوع ۲ اظهار داشتند: نتایج بدست آمده می‌تواند راه را برای کشف درمان‌های جدید هموار سازد.

دیابت نوع ۲ از شایع‌ترین انواع دیابت است و بر توانایی بدن در تولید انسولین، هورمونی که سطح قند خون را کنترل می‌کند تاثیر می‌گذارد.

یکی از پیامدهای جدی دیابت، ایجاد زخم روی بدن است و در این میان پاها در معرض بیشترین آسیب قرار دارند. همچنین ۱۴ تا ۲۴ درصد از مبتلایان به دیابت که دچار زخم دیابتی می‌شوند در نهایت مجبور به قطع عضو می‌شوند.

همچنین در مبتلایان به دیابت هزینه‌های پزشکی تقریبا دو برابر بیش از افراد دیگر است که این رقم نشان‌دهنده هزینه اقتصادی دیابت بر جامعه است.

در بررسی جدید محققان به مطالعه تاثیر خواب در درمان زخم پرداختند و موش‌های چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ را با موش‌های سالم با وزن طبیعی مقایسه کردند.

متخصصان با بیهوش کردن ۳۴ موش نر زخم‌های جراحی کوچکی روی بدن آن‌ها به جا گذاشتند. سپس روند درمان زخم‌ها را تحت دو شرایط ارزیابی کردند. یک گروه از موش‌ها برنامه خواب مرتبی را در پیش گرفتند و گروه دوم هر شب در فواصل زمانی چندین بار از خواب بلند می‌شدند.

محققان در این آزمایش مشاهده کردند که وقفه در خواب روند درمان زخم را در بدن موش‌های مبتلا به دیابت به شکل چشمگیری به تاخیر می‌اندازد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار