یک روزنامه مصری در مطلبی نوشت: مصر و ایران هیچ‌گونه خصومت سیاسی و ایدئولوژیکی که توجیه کننده قطع رابطه بین آنها باشد ندارند و در نهایت به نفع مصر است که قدرت منطقه‌ای ایران و برقراری رابطه برابر با این کشور را به هیچ وجه نادیده نگیرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۰۳ - ۱۱:۳۳ کد خبر : 12207

روزنامه مصری المصری الیوم ، در مقاله‌ای به قلم یحیی نورالدین با عنوان خصومت با قطر نوشت: درخواست برای قطع روابط با ایران در دوره مبارک و نامگذاری قاتل سادات در پایتخت تهران صورت گرفت، اما این استدلال بعد از انقلاب ۲۵ ژانویه (درمصر) از بین رفته و در دوره اخوان و تبدیل شدن دوستان قاتل سادات به ستارگان عرصه سیاسی، این مساله اهمیت خود را از دست داد.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: در آن زمان نیز ما مطالب جدیدی را در رابطه با دلایل قطع روابط با ایران شنیدیم که هرگز تا قبل از آن نشنیده بودیم، مانند گسترش تشیع، رافضی‌ها و حسینیه‌ها و توهین به صحابه! اگر اختلافات عقیدتی تعیین کننده ماهیت روابط بین کشورها با یکدیگر است، پس چگونه مصر با  هند و چین کنفوسیوس روابط نزدیکی برقرار می‌کند؟ و چگونه ترکیه سنی روابطی قوی با ایران برقرار می‌کند؟ و چگونه حدود دو میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند؟ اگر ملتی شایستگی نزدیکی و تقریب بین شیعه و سنی با یکدیگر را داشته باشد، آن ملت، ملت مصر است.

در ادامه این مقاله آمده است :هیچ کس به اندازه سنی‌های مصر، اهل بیت پیامبر (ص) را دوست ندارد و مساجد آنها گواهی بر این مدعاست. همه می‌دانند که شیخ محمود شلتوت، شیخ اسبق مسجد جامع الازهر به عنوان اولین کسی که لقب امام اکبر را به خود اختصاص داد پیروی از مذهب تشیع را مجاز اعلام کرد. بنابراین چه کسی شایسته تر از مصری‌ها برای از بین بردن اختلافات بین امت اسلامی و متحد کردن آنهاست. علاوه بر این مصر به خوبی به روح تسامح و پذیرش دیگران واقف است و از دوران‌های قدیم، مسلمانان و مسیحیان با صلح و صفا در خاک این کشور در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند و همین امر باعث شده است این کشور وضعیتی منحصر به فرد و ترکیب جمعیتی خاصی داشته باشد که باعث می‌شود توانایی آن برای ایجاد اتحاد بیشتر از دیگران باشد.

روزنامه المصری الیوم  درپایان تاکید کرد : مصر و ایران هیچگونه خصومت سیاسی و ایدئولوژیکی که توجیه کننده قطع رابطه بین آنها باشد، ندارند و در نهایت به نفع مصر است که قدرت منطقه‌ای ایران و برقراری رابطه برابر با این کشور را به هیچ وجه نادیده نگیرد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار