رئیس‌کل دادگستری استان قزوین گفت: نظام مالیاتی کشور باید با توسعه فرهنگ مالیاتی و با ایجاد شرایط مناسب، اعتماد مودیان مالیاتی را جلب و از این طریق با صرف هزینه‌های کمتر، بخش اعظمی از مالیات‌های خود را بر پایه اعتماد متقابل و مشارکت مودیان مالیاتی وصول نماید.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۹ - ۱۳:۴۵ کد خبر : 12109

حجت‌الاسلام نورالله قدرتی در دومین نشست مشترک مراجع قضایی، انتظامی، نظارتی و مالیاتی که با موضوع پیشگیری از فرار مالیاتی در اداره کل امور مالیاتی استان قزوین برگزار شد، عنوان کرد: مالیات در بسیاری از کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا پایه و اساس گردش اقتصادی آن کشور محسوب می‌شود و ما باید به این باور و فرهنگ برسیم که پرداخت مالیات موجب گردش چرخه اقتصاد کشورمان می‌شود.
رئیس‌کل دادگستری قزوین افزود: بسیاری از فرارهای مالیاتی که در حال وقوع است به دلیل نبود یک فرهنگ درست در این خصوص است که همین امر موجب شده است که افراد مختلف با برخی شیوه‌های متقلبانه دست به فرار مالیاتی بزنند که لازم است فرهنگ پرداخت مالیات همانند خمس و زکات در جامعه نهادینه شود.

وی خاطرنشان کرد: خلاءهای قانونی در بحث مالیات و نبود قوانین درست و دقیق و گاها قوانین ناقص موجب شده است که این مشکلات قوانین مالیات در کشور گلوگاهی برای فرار مالیاتی باشد که لازم است قانونگذار نیز در جهت اصلاح قوانین مالیاتی گام بردارد.

قدرتی تصریح کرد: نظام مالیاتی کشور باید با توسعه فرهنگ مالیاتی و با ایجاد شرایط مناسب، اعتماد مودیان مالیاتی را جلب و از این طریق با صرف هزینه‌های کمتر، بخش اعظمی از مالیات‌های خود را بر پایه اعتماد متقابل و مشارکت مودیان مالیاتی وصول نماید.

وی گفت: باید مردم آگاه شوند و روشنگری شود که درآمدهای پایدار مالیات برای توسعه شهرها و روستاها هزینه می‌شود اما متأسفانه گاهی مردم نسبت به پرداخت مالیات ذهنیت منفی دارند در حالی که عواید پرداخت مالیات آن‌ها مستقیما به مردم بازمی‌گردد.

رئیس‌کل دادگستری قزوین افزود: یکی از راه‌های پیشگیری از فرار مالیاتی برخورد با کسانی است که مرتکب این فرار می‌شوند چون چنین اشخاصی با اقدام خود موجب افزایش فرارهای مالیاتی در بین اشخاص مختلف می‌شوند و اداره امور مالیاتی باید نسبت به شناسایی و برخورد با چنین اشخاصی اهتمام ویژه داشته باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید در دریافت مالیت ها عدالت رعایت شود و بین اشخاص و حتی ادارات دولتی تفاوتی قائل نشد زیرا اگر مشاهده شود عدالت در اخذ مالیات رعایت می شود مردم با رضایت قلبی بشتری مالیات را پرداخت خواهند کرد و این خود نوعی فرهنگ سازی است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار