یک عکاس پیشکسوت معتقد است: اختلافات بین عکاسان از رشد و اعتلای عکاسی جلوگیری می‌کند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۹ - ۱۳:۱۵ کد خبر : 12072

فرامرز عامل بردبار  عنوان کرد: میزان حضور و فعالیت عکاسان فاخر و باتجربه در انجمن عکاسی خراسان رضوی حداقلی است.

او ادامه داد: اولین هدف از برگزاری نمایشگاه «دوسالانه انجمن عکاسان خراسان رضوی» روز جهانی عکاسی است و انجمن عکاسی خراسان رضوی تصمیم به انتشار فراخوان و جمع‌آوری عکس‌های منتخب عکاسان برای برگزاری چنین نمایشگاهی به منظور گرامی‌داشت روز جهانی عکاسی گرفته است.

وی افزود: هر یک از انجمن‌ها و گروه‌های عکاسی در راستای ارتقای سطح عکاسی مفید هستند و می‌توانند قدمی رو به جلو بردارند، انجمن عکاسان خراسان هنوز به عنوان و انتظاری که از آن می‌رود نرسیده است. فعالیت‌ها، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌هایی که انجمن برگزار می‌کند محدود بوده و در سطح انجمنی تحت عنوان انجمن عکاسان خراسان رضوی نیست.

این عکاس پیش‌کسوت گفت: انجمن‌هایی به این شکل توسط وزارت ارشاد اسلامی تشکیل می‌شوند اما بعد از دایر شدن آن‌ها هیچ‌گونه حمایت مالی صورت نمی‌گیرد. اکثر گروه‌ها و انجمن‌هایی که در ایران موفق و مطرح شده‌اند، گروه‌های مستقل بوده‌اند و از طرف نهادهای دولتی حمایت نمی‌شدند.

عامل بردبار بیان کرد: به عقیده بنده هم‌بستگی و هم‌دلی عکاسان در راستای بهبود شرایط می‌تواند بسیار موثر واقع شود اما همیشه ما شاهد اختلافات بین عکاسان بوده‌ایم که این مساله از رشد و اعتلای عکاسی جلوگیری می‌کند، همچنین بین گروه‌های مختلف عکاسی و عکاسان مطرح اختلاف نظراتی وجود دارد و این مسئله ضربه‌هایی به عکاسی وارد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: حاشیه‌هایی که در راستای اختلاف نظرات بین عکاسان مطرح و انجمن‌ها به وجود می‌آید باعث می‌شود انجمن عکاسی جایگاه درست خود را به دست نیاورده و جلوی پیشرفت آن گرفته می‌شود، این به معنای زیر سوال بردن انجمن عکاسی و هیات مدیره آن نیست بلکه در کل ایران این اتفاقات رخ می‌دهد.

این عکاس پیش‌کسوت اظهار کرد: تعداد عکاسان فاخری که در انجمن عکاسان خراسان رضوی حضور دارند، حداقل است اما در نمایشگاه «دوسالانه انجمن عکاسان خراسان رضوی» از عکاسان پیش‌کسوت و مطرح در مشهد دعوت شد تا آثار خود را در این نمایشگاه در معرض نمایش قرار دهند.

عامل بردبار افزود: انجمن عکاسی خراسان رضوی در این نمایشگاه تمام تلاش خود را انجام داد که در کنار جوانان، عکاسان پیشکسوت و اساتید عکاسی نیز حضور داشته باشند و جوانان بتوانند از تجربه آن‌ها استفاده کنند اما تعدادی از عکاسانی که از آن‌ها دعوت شده بود تمایل به شرکت در این نمایشگاه نداشتند.

وی عنوان کرد: زمانی که عکاسان باتجربه، پیش‌کسوت و قدیمی در چنین نمایشگاه‌هایی شرکت کنند برای عکاسان جوان قوت قلب و انگیزه‌ای خواهد بود، زیرا عکس‌های خود را در کنار عکاسان پیشکسوت می‌بینند و این مساله باعث ایجاد اعتماد به نفسی برای ادامه راه در آن‌ها می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار