معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با حضور در جلسه هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تعداد دانشمندان علوم پزشکی برتر کشور به ۶۸۳ نفر افزایش یافته است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۸ - ۰۹:۵۶ کد خبر : 11926

به گزارش راه مردم، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن ارائه گزارشی از رشد کمی و کیفی علم و فناوری؛ وضعیت و رتبه مقالات و مستندات علمی جدول اطلاعاتی  SCOPUS ایران را که در سال ۲۰۱۶ میلادی رتبه ۱۶ جهانی و اول منطقه و در سال ۲۰۱۷ میلادی رتبه ۱۷ جهانی و اول منطقه را کسب کرده است را تشریح کرد.
وی همچنین با اشاره به افزایش تعداد دانشمندان علوم پزشکی برتر کشور ادامه داد: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم فقط در علوم پزشکی ۱۰۸ دانشمند برتر در کشور بوده که در سال ۱۳۹۴ به ۲۹۸ نفر و در حال حاضر به  ۶۸۳ نفر افزایش یافته است و از نظر کمیت تولید علم، ایران در پایگاه بین المللی ISI  بین همه کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار رتبه نخست را کسب کرده است.
دکتر ملک زاده همچنین در خصوص دستاوردهای شگرف علمی افزود: در سالهای اخیر جهشی در فرایند تکامل فناوری های نوین رقم خورده و نتیجه آن تغییر نگاه از توسعه  ” فناوری های در خدمت انسان ” به خلق  ” فناوری های یکپارچه شده با کاربر ”  است.
دکتر ملک زاده تاکید کرد: کشور ما از تواناییهای علمی و تکنیکی به دست آمده در چند دهه اخیر برخوردار بوده و به دستاوردهای علمی و مهمی دست یافته است.
وی در ادامه وضعیت تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز را در خلاصه عملکرد پژوهشی  و روند انتشار مقالات بر اساس بانک اطلاعاتی SCOPUS  شرح داد و در خصوص رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، رتبه دانشگاه های علوم پزشکی تبریز را بر حسب جدول  H- INDEX در حوزه پزشکی، رتبه خوب کشوری اعلام کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در وضعیت پژوهش دانشکده های علوم پزشکی تبریز، بخش عمده ای از پژوهش های دانشگاه حاصل کار دانشکده داروسازی برشمرد و افزود: فرآیند پژوهش در بخش بالینی پزشکی حتما باید تقویت شده و در راستای آن فعالیت و گامهای مثبتی برداشته شود و در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی نیز دانشگاه های علوم پزشکی با توجه به نقش کلیدی که دارند فعالیت های مهمی به انجام رسانده اند که از جمله تولید ۳۴۰ محصول دارویی در شرکتهای دانش بنیان می باشد.
گفتنی است در این سفر دکتر ملک زاده، معاون حقیقات و فناوری وزارت بهداشت از مرکز تحقیقات پیشگیری از آسیب حوادث جاده ای و اولین آزمایشگاه ایمنی و سلامت ترافیک شامل شبیه سازهای رانندگی سهند ۱ و سهند ۲، آشنایی با پروژه های در دست اجرای مرکز تحقیقات و همچنین معرفی مختصر مرکز همکاری های علمی پلیس راهور و دانشگاه (مهپود) بازدید کرد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار