یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان ‌این‌که آمریکا از عامل اقتصادی به‌عنوان اهرم فشار علیه ملت ایران استفاده می‌کند و ما باید این اهرم را از دستش خارج کنیم، تاکید کرد: مجموعه اقتدار داخلی باید به شکلی باشد که دیگر تحریم‌ها یا کم اثر یا بی اثر شود؛ در این شرایط می‌توان پای میز مذاکره نشست.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۷ - ۱۱:۲۲ کد خبر : 11865

حسن بهشتی‌پور  با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مورد درخواست مذاکره از سوی آمریکا اظهار کرد: با توجه به عملکردی که ترامپ  به ویژه  در خروج از برجام داشته، رهبری به این نتیجه رسیده‌اند که نباید مذاکره کرد، در واقع ایران باید اقتدار کافی داشته باشد که طرف مقابل نتواند بازی در بیاورد.

وی افزود: بنابراین رهبری تاکید دارند که در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا فایده ندارد،‌ ممنوع است و اساسا نباید انجام شود. در شرایط فعلی آمریکا تعهداتش را زیر پا گذاشته و عملا انجام نداده و صلاح نیست که با آمریکا مذاکره کنیم، به طور کلی مذاکره جایی ندارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد: در شرایطی که طرف مقابل علیرغم تعهدات، آن‌ها را اجرایی نمی‌کند،‌ نباید مذاکره کنیم، مذاکره به جایی نمی‌رسد، در نتیجه اقتدار یعنی این‌که شما وقتی پای میز مذاکره بنشینی که دستت پر باشد و از موضع اقتدار مذاکره کنی در چنین شرایطی جای مذاکره وجود دارد.

بهشتی پور تصریح کرد:‌اما در شرایطی که آمریکا از تحریم به‌عنوان ابزاری علیه ایران استفاده می‌کند، باید در داخل کشور ابتدا مجموعه اقداماتی را انجام دهیم تا این ابزار را از دست آن‌ها بگیریم و کارآیی‌اش را کم کنیم و در این زمان است که اقتدار لازم را پیدا کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: از لحاظ اقتصادی قرار نیست که به اندازه آمریکا اقتصاد ما رشد کند، اما آمریکا از عامل اقتصادی به‌عنوان اهرم فشار علیه ملت ایران استفاده می‌کند و ما باید این اهرم را از دستش خارج کنیم، در واقع مجموعه اقتدار داخلی باید به شکلی باشد که دیگر تحریم‌ها یا کم اثر یا بی اثر شود در این شرایط می‌توان پای میز مذاکره نشست.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین اظهار کرد: اما در شرایطی که آن‌ها از این ابزار استفاده می‌کنند و تاثیراتش را در نوسانات قیمت دلار می‌بینیم که چگونه اقتصاد داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، باید فعلا از داخل کشور مجموعه اقداماتی را انجام دهیم که شرایط برای انجام یک مذاکره عادلانه فراهم شود.

بهشتی‌پور افزود: شرایط مطلوب این است که ابزار را از دست آن‌ها بگیریم و آن‌ها بدانند که اهرم‌شان کارایی لازم را ندارد و دیگر نمی‌توانند استفاده کنند، گرچه آمریکا برای فریب افکار عمومی بحث مذاکره را پیش می‌کشد و از یک طرف تحریم‌ها را اعمال می‌کند و از سوی دیگر دم از مذاکره می‌زند تا خود را صلح طلب نشان دهد.

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار