نشان درجه یک هنری استاد علیرضا سلیمانی ـ پیشکسوت موسیقی خراسان و نوازنده دو تار ـ در مراسم بزرگداشتی به او اهدا می‌شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۴ - ۱۱:۴۳ کد خبر : 11723

این هنرمند در جلسه شورای ارزشیابی هنرمندان، شاعران و نویسندگان کشور که تیر ماه برگزار شده بود، در حوزه تخصصی نوازندگی دوتار خراسان نشان درجه یک هنری (معادل دکترای هنری) را دریافت کرد.

بابک راحتی، برگزارکننده مراسم دربارۀ محتوای این برنامه بیان کرد: با وجود اینکه عنوان این رویداد گرامیداشت استاد سلیمانی است و اصولا این‌گونه مراسم، دارای تشریفات خاص خود از جمله سخنرانی‌ها و … هستند، در طراحی محتوای برنامه، هدف اصلی ارائه و اجرای موسیقی شمال خراسان تعریف شده است.

او دربارۀ جزییات این برنامه اعلام کرد: بخشی از این برنامه به‌ طور کامل به روایت داستان، دوتار و آواز که توسط استاد سلیمانی اجرا خواهد شد، اختصاص دارد که در واقع یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین سبک‌های بخشی‌گریِ منطقۀ قوچان است؛ یعنی سبک منطقۀ شرق قوچان که خاستگاهش روستاهای جعفرآباد و علی‌آباد است.

این نوازنده گفت: این سنت از مهم‌ترین استادِ مرحوم حاج‌قربان، یعنی «غلامحسین بخشی نوازنده جعفرآبادی» از یک سو و از طرف دیگر از پدر و خانوادۀ مرحوم حاج قربان در نهایت به استاد علیرضا سلیمانی منتقل شده است. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به اصالت، وسعت، انسجام و مدون‌ بودن در بخش رپرتوار و مقام‌ها و صلابت، تنوع و پیچیدگی و در عین حال انضباط و دقت در فن و تکنیک نوازندگی دوتار اشاره کرد.

این مراسم که سوم شهریور ماه ساعت ۲۱ در تالار رودکی برگزار می‌شود، با کنسرت دوتارنوازی شمال خراسان همراه است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار