دبیر کل سازمان ملل از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی خزر استقبال و آن را یک دستاورد مهم منطقه‌ای توصیف کرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۳ - ۱۴:۵۰ کد خبر : 11613

سخنگوی آنتونیو گوترش با انتشار بیانیه‌ای گفت که دبیر کل سازمان ملل از امضاء کنوانسیون حقوقی رژیم دریای خزر میان ۵ کشور ساحلی دریای خزر شامل ایران، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان استقبال کرد و دستیابی به این توافق را به این کشورها تبریک گفت.

در ادامه این بیانیه آمده است: دبیرکل سازمان ملل ضمن استقبال از امضاء این کنوانسیون، تاکید کرد که این سند تاریخی نشان دهنده اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای است که برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ضروری به شمار می‌آید.

گوترش همچنین این کنوانسیون را گامی مهم در جهت کاهش تنش‌های منطقه‌ای و به علاوه در جهت حل و فصل مسائل درازمدت میان کشورهای ساحلی این دریاچه قلمداد توصیف کرد.

دبیر کل سازمان ملل به امضاکنندگان کنوانسیون رژیم حقوقی خزر تبریک گفت و تاکید کرد که این یک دستاورد حاصل همکاری و چند جانبه‌گرایی منطقه‌ای است.

سران روسیه، ایران، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان روز یک‌شنبه در شهر آکتائو قزاقستان توانستند بر سر رژیم حقوقی دریای خزر به توافق دست یابند که محدودیت دسترسی به سطح بستر دریای خزر و آب‌های آن و مسائل دیگری همچون ماهیگیری، ساخت خط لوله و موضوعات زیست محیطی را مشخص می‌کند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار