بهره‌برداری از دو نیروگاه خورشیدی خانگی متصل به شبکه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرهای بناب و دریان شبستر به ترتیب با ظرفیت‌های ۱۳٫۵ و ۸٫۳۴ کیلووات آغاز شد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۳ - ۱۳:۴۴ کد خبر : 11549

“کریم روشن میلانی” معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی ضمن اعلام این خبر گفت: در راستای مصوبه وزارت نیرو در زمینه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدید پذیر و پاک، بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها از تیر ماه سال جاری آغاز شده است.
وی با اشاره به هزینه احداث یک نیروگاه ۵ کیلوواتی برای یک شهروند سرمایه گذار اظهار داشت: زمین مورد نیاز بدون سایه و دارای استحکام برای این ظرفیت، حدود ۶۰ متر مربع و  هزینه تهیه تجهیزات و احداث نیز حدود ۳۰ الی ۳۵ میلیون تومان خواهد بود و با توجه به در آمد ۶۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومانی ماهانه، بازگشت سرمایه مذکور در حدود ۳٫۵ الی ۴٫۵ سال خواهد بود که یک زمان کاملاً مناسب و سودآور برای سرمایه‌گذار خواهد بود .
میلانی با اشاره به جدول خرید تضمینی وزارت نیرو، نرخ خرید پایه برای نیروگاه‌های تا ۲۰ کیلووات را برابر ۸۰۰۰ ریال و برای نیروگاه‌های ۲۰-۱۰۰ کیلووات را برابر ۷۰۰۰ ریال به ازای هر کیلوات ساعت انرژی تزریقی به شبکه اعلام کرد.
معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی همچنین اظهار داشت: مشترکین و سرمایه گذاران به منظور احداث نیروگاه خورشیدی خانگی که راهکاری نوین برای کسب درآمدی پایدار است، می‌توانند به سایت اینترنتی شرکت و تکمیل فرم‌های مربوطه، به مدیریت‌های برق شهرستان‌های استان مراجعه و درخواست احداث نیروگاه خورشیدی نمایند که پس از احراز شرایط، مجوز اولیه برای احداث به متقاضی داده می‌شود و قرارداد در بازه زمانی ۲۰ ساله خرید تضمینی برق منعقد می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار