متخصصان سلامت بر اساس یافته‌های بدست آمده تاکید کردند که دختران چاق بیشتر احتمال دارد در دوران کودکی و نوجوانی به افسردگی دچار شوند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۱۲:۳۳ کد خبر : 11459

به گزارش راه مردم، نتایج بررسی‌ها حاکیست دختران چاق در مقایسه با همسالان خود که چاق نیستند بیشتر احتمال به افسردگی مبتلا شوند.

مطالعه انجام شده روی نتایج ۲۲ تحقیق نشان داد در مقایسه با دخترانی که از وزن طبیعی دارند، دختران چاق ۴۴ درصد بیشتر در معرض افسردگی هستند یا احتمال دارد در آینده به این اختلال دچار شوند. با این حال داشتن اضافه وزن همچون مشکل چاقی در خطر ابتلای دختران به افسردگی نقشی ندارد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سراسر جهان بیش از ۴۰ میلیون کودک در سن پنج سالگی دچار اضافه وزن یا چاقی هستند. همچنین افسردگی دلیل اصلی کاهش کیفیت زندگی کودکان است که بر عملکرد آنان در مدرسه، دوست یابی و حتی خطر گرایش به مواد مخدر تاثیر می‌گذارد.

محققان تاکید کردند: در حالیکه پیش از این نتایج مطالعات حاکی از ارتباط چاقی در دوران کودکی با خطر فزاینده افسردگی بوده، این نتایج با یکدیگر مغایرت داشته است.

در بررسی اخیر کودکان شرکت کننده به طور میانگین ۱۴ ساله و تقریبا ۱۶ درصد آنان چاق بودند. همچنین بیش از یک نفر از هر ۱۰ کودک چاق به افسردگی مبتلا بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دکتر “استفن پونت” از دانشگاه تگزاس که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: کودکان چاق در معرض ابتلا به افسردگی هستند و در عین حال کودکان مبتلا به افسردگی در معرض فزاینده ابتلا به چاقی هستند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار