سخنگوی وزارت بهداشت در مورد تاثیر نرخ ارز بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: با توجه به سیاست دولت و مجلس نسبت به تخصیص ارز کافی با نرخ دولتی برای تامین دارو و تجهیزات، نرخ ارز بر قیمت دارو و تجهیزات تاثیر نخواهد داشت.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۰۸ - ۱۴:۱۷ کد خبر : 10734

به گزارش خبرنگار راه مردم، ایرج حریرچی درنشست خبری خودگفت: همانطور که از قبل اعلام کرده‌ایم رشد قیمت سبد دارویی در سال ۹۷ معادل ۹ درصد بوده که کمتر از نرخ تورم است. سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ۹۸ درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود،عنوان کرد: با تدابیر اندیشیده شده مسئولان حوزه سلامت در مورد دارو و تجهیزات، کمبودها مطابق روال گذشته خواهد بود و مشابه کشورهای غربی که حدود ۱ الی ۲ درصد با کمبود مواجه هستند در کشور ما نیز کمبود دارویی به همین اندازه وجود دارد. وی به مردم، پزشکان و داروسازان اطمینان خاطر داد که نگران تغییرقیمت و تامین داروی مورد نیاز نباشد و جنگ روانی را شکست دهند. همچنین مردم می توانند کمبود اقلام داروی و حتی ارجاع به خارج از بیمارستان را به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند. حریرچی خاطرنشان کرد: بازار دارویی به صورت مرتب رصد می شود. اکثریت جامعه داروسازان، تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی برخورد مشفقانه و مطابق با شرایط کشور در تامین داروهای مورد نیاز همکاری دارند. وی افزود: بخشی از مواد اولیه تولید دارو مانند دیگر کشورهای دنیا، وارداتی است که گاهی اوقات به صورت مواد اولیه و گاهی اوقات به صورت اقلام جانبی است. در حالی که به دروغ گفته می شود دارو و تجهیزات پزشکی در لیست سفید تحریم ها قرار دارند اما دشمن حداقل در انتقال پول مشکلاتی را ایجاد می‌کند، با تدابیر متعددی که دیده شده پیش بینی می‌کنیم کمبود دارویی حداقلی باشد. وی در مورد کمبود برخی از داروها در مقاطع خاص گفت: مراحلی برای ورود داروها به زنجیره توزیع وجود دارد که با بانک مرکز،گمرک و سازمان استاندارد و … همکاری‌های لازم صورت می‌گیرد و تفاهم‌نامه‌های مناسبی برای سرعت بخشیدن به ترخیص اقلام دارویی منعقد شده است. حریرچی خاطرنشان کرد: هیچ اتفاق خاصی در حوزه دارو در کشور نیفتاده است و کمبود حوزه دارویی در حد ۱ الی ۲ درصد است. سخنگوی وزارت بهداشت درمورد تخلفات حوزه دارو، اظهار کرد: تخلفات شرکت‌های دارویی توسط قوه قضاییه پیگیری می‌شود و ما نیز در وزارت بهداشت به شرکت های داخلی و خارجی ابلاغ کرده‌ایم که در صورت بروز تخلف حذف خواهند شد.

اقدامات جامع وزارت بهداشت برای سلامت حجاج

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که، سازمان حج و زيارت و جمعیت هلال احمر، اقدامات لازم را جهت سلامتي حجاج قبل از اعزام آنها انجام داده اند، افزود: طبق غربالگري و معاينات، افرادي كه شرایط جسمی مناسبی نداشته باشند به حج اعزام نمي شوند. همچنین واکسیناسیون و آزمايشات دیابت و فشار خون نیز برای حجاج انجام شده است.
دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب افزود: طبق گزارش هاي رسيده، در حال حاضر شرایط نسبت به سال‌ های گذشته بهتر است و سازمان حج و زیارت و هلال احمر نیز بر مواردي نظير بهداشت مواد غذایی و محل اسكان نظارت دارند.
دکتر حریرچی با بیان این که از لحاظ إمكانات بهداشتي و درماني نيز در مكه و مدينه پیش‌بینی هاي خوبي صورت گرفته است، گفت: به علت گرماي هوا و تراکم زیاد افراد و سخت بودن اعمال حج، احتمال بروز بیماری‌ های ویروسی وجود دارد و با توجه به سن افراد ممکن است قدرت دفاعی بدن ناخواسته کاهش پیدا کند، بنابراین بهتر است به توصیه‌ های بهداشتی و درمانی پزشکان و مدیران کاروان ‌ها حتما توجه شود.
وی تاکید کرد: رعايت بهداشت فردي، شست‌ و شوی مکرر دست ها، استحمام روزانه، مصرف آب بطري و اجتناب از مصرف غذا در خارج از سیستم ‌آشپزخانه كاروان توسط حاجیان إلزامي است.
دکتر حریرچی با بیان این که برای بیمارانی که نیاز به انجام دیالیز دارند، اين اقدام درماني در شرایط كاملا بهداشتی، مشابه کشور انجام می‌شود و از این بابت هیچ نگرانی خاصی وجود ندارد، گفت: همچنين در صورت نياز، تزريق خون به حاجيان در شرايط استاندارد و مناسب انجام خواهد شد.

راهنماهای بالینی، مهم ترین ابزار برای کاهش هزینه های نظام سلامت


سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که راهنماهای بالینی یکی از روش‌های کاهش هزینه نظام سلامت است، گفت: تجربه بین المللی نشان می ‌دهد که در بهترین شرایط و با استفاده از ابزارهای قانونی، راهنماهای بالینی تا حدود ۱۵ درصد می‌توانند موجب کاهش هزینه ها در موضوع مربوطه شوند
دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب افزود: راهنماهای بالینی، بسته به نحوه استفاده و طراحی آنها متفاوت است و معاونت های درمان، آموزشی و بيمه سلامت به صورت جدی در این زمینه كار مي كنند.
سخنگوی وزارت بهداشت یاد آور شد: برای تمام بیمارستان‌ ها پیش‌ بینی شده که با توجه به بار بیماران و مراجعان، خودشان استانداردهای خدمات و راهنماهای بالینی متعددی را تدوین کنند، همچنين این راهنماهای بالینی در سایت معاونت های درمان، آموزشی و بیمارستان‌ها موجود و در دسترس است
دکتر حریرچی در ادامه یکی از کارکردهای اصلی راهنماهای بالینی را جلوگیری از تقاضاهای القایی و تخلفات مالی عنوان کرد و گفت: تجربه کشورهای مختلف در یک مورد خاص متفاوت است؛ به عنوان مثال در یکی از کشورهای غربی بعد از ابلاغ راهنماهای بالینی در سطح گسترده، تغییر چندانی در رفتار و هزینه ‌ها شکل نگرفت، اما بعد از اتصال راهنماهای بالینی به جنبه قانونی و حمایتی، نتیجه بهتری حاصل شد.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: قسمت ابتدایی موضوع راهنماهای بالینی، تدوین است و قسمت اصلی آن پذیرش جامعه پزشکی و نحوه آموزش و قرار گرفتن در کوریکولوم آموزشی و قسمت دیگرمربوط به فرهنگ مردم و کارکرد رسانه هاست .
دکتر حریرچی با بیان این که راهنماهای بالینی یک کلید روشن و خاموش نیست بلكه بايد اقدامات وسیعی برای اجرای کامل آن انجام شود، گفت: تقریبا تمام راهنماهای بالینی، مراجعه اول به متخصص را منع می‌کنند، در مورد تجویز دارو نیز فرهنگ عمومی مردم گرایش به تجویز داروی زیاد در نسخه دارد.

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار