رئیس ­کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: مواد، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی که تا قبل از پایان تیر وارد گمرکات شده باشند بدون انتقال ارز نیز می‌توانند ترخیص شوند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۰۸ - ۱۰:۳۲ کد خبر : 10710

مجتبی خسروتاج با بیان این مطلب، افزود: یکی از تصمیمات جلسات بررسی مسایل اقتصادی کشور که یک تیرماه ۹۷ اتخاذ و ابلاغ شده به این قرار است که وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان ثبت سفارش از محل بند ۹ ماده ۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ترخیص همه کالاهای گروه ۱ و۲ که تا پایان تیرماه ۱۳۹۷ بر اساس تأییدیه گمرک جمهوری اسلامی ایران به اماکن گمرکی وارد شده‌اند را با دریافت شماره قبض انبار از بازرگان فراهم کند.

وی با تشریح تبصره‌های سه گانه این ماده، گفت: بر اساس تبصره ۱ واردکنندگان مشمول این بند مکلفند حداکثر تا پایان شهریور ۱۳۹۷ نسبت به ترخیص کالاهای مذکور اقدام کنند. تبصره ۲ مسئولیت کنترل تاریخ ورود کالا قبل از تاریخ فوق و انطباق شماره قبض انبار مذکور را بر عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران گذاشته است و تبصره ۳ می گوید با توجه به اینکه کالاهای مذکور در گذشته تأمین ارز شده‌اند واردکنندگان مذکور ادعایی جهت تأمین ارز موارد فوق پس از ترخیص را ندارند.

خسروتاج در ادامه تصریح کرد: تصمیم فوق‌الذکر باعث می‌شود در ترخیص محموله‌های انباشته شده ­­در گمرکات تسریع شود. البته بخشی از کالاهای انبار شده در گمرکات ممکن است از محل ثبت سفارش بانکی انجام شده باشد و متقاضی بخواهد پس از تامین ارز، در قالب ضوابط بانکی و یا در شکل سپرده برات بدون تعهد ترخیص کند. ­

بنابراین، این گزینه بدون انتقال ارز نیز از محل بند ۹ ماده ۳۸ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات برای متقاضیان فراهم است.

وی افزود: ­­تسهیلات مذکور شامل کالاهای گروه سوم و کالاهای ممنوعه است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار