معاون سازمان انرژی اتمی گفت: نیروگاه بوشهر در حال کار و فعالیت است و برخلاف آنچه در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی عنوان می‌شود، این نیروگاه از سال ۹۲ وارد تولید تجاری برق شده است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۰۸ - ۰۹:۰۰ کد خبر : 10682

به گزارش راه مردم

 محمد احمدیان، رییس شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی و معاون سازمان انرژی اتمی در ارتباط تلفنی با برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» در پاسخ به آنچه در این برنامه چند روز قبل تحت عنوان فعال نبودن نیروگاه بوشهر عنوان شده بود، اظهار کرد: نیروگاه اتمی بوشهر از سال ۹۲ وارد مرحله تولید تجاری شده و تا این لحظه ۳۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است که معادل صرفه‌جویی ۲۷ میلیون تن آلاینده زیست محیطی است.

وی گفت: همچنین در سال گذشته یک رکورد خوب در تولید برق این نیروگاه داشت که بالای ۸۵ درصد ضریب عملکردش ثبت شد.

احمدیان ادامه داد: نیروگاه اتمی بوشهر هر سال به مدت دو ماه برای سوخت‌گذاری از مدار خارج می‌شود که ۱۵ درصد باقیمانده به همین زمان سوخت‌گذاری بر می‌گردد.

معاون صالحی در پاسخ به آنچه در این برنامه درباره راه‌اندازی واحد اول نیروگاه امارات متحده عربی عنوان شد، گفت: اطلاعاتی که درباره این نیروگاه مطرح کردید اشتباه است. نیروگاه امارات حدود هشت سال طول کشید تا ساخته شود نه ۲٫۵ سال و این نیروگاه هنوز واحد اولش وارد مدار نشده و بهره‌برداری از آن به پایان سال ۲۰۱۹ موکول شده است.

رییس شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی خاطرنشان کرد: نیروگاه اتمی امارات متحده عربی مشابه نیروگاهی در کره جنوبی ساخته شده اما نیروگاه بوشهر فناوری آلمانی را با فناوری روسیه تلفیق کرد که بسیار مشکل بود اما الان این نیروگاه به خوبی کار می‌کند و سهم خود را در تولید برق کشور به ویژه در فصل گرما می‌پردازد. ظرفیت نامی این نیروگاه هزار مگاوات است اما خوشبختانه تاکنون ۱۰۱۰ تا ۱۰۲۰ مگاوات برق تولید کرده است.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود تکنولوژی نیروگاه بوشهر به‌روز نیست، گفت: این نیروگاه در مقطعی که طراحی و ساخته شده است دارای فناوری روز دنیا بود. طبیعی است که از آن زمان تاکنون این فناوری‌ها پیشرفت داشته است. ما سعی داریم فاز دو و سه نیروگاه را با استفاده از فناوری‌های روز و پیشرفته بسازیم اما واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس استانداردهای جهانی ایمنی هسته‌ای بسیار خوب کار می‌کند و به نیروگاه‌های نسل سوم نزدیک است.

احمدیان ادامه داد: نیروگاه اتمی بوشهر عملا در سال ۱۳۸۰ یعنی ۱۵ سال قبل شروع به ساخت کرد و از تکنولوژی روز سال ۸۰ خورشیدی بهره‌مند است.

معاون صالحی در ادامه درباره روند ساخت فاز دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر گفت: قرارداد این دو فاز سال ۹۶ بسته شد و الان یک سال و نیم است که کار ساخت شروع شده است. ما طبق قرارداد فاز دو را ۹ ساله و فاز سوم را ۱۸ ماه بعد از افتتاح فاز اول راه‌اندازی می‌کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نیروگاه اتمی بوشهر به خاطر مسائلی که بعد از انقلاب به وجود آمد روند ساختش کلا متوقف شد و عملا از سال ۱۳۸۰ شروع شد و قبل از آن چندان به حساب نمی‌آید و نمی‌توان سال‌های قبل از آن را به پای شروع ساخت نیروگاه فعلی به حساب آورد.

به گزارش ایسنا، در هفته‌ها و ماه‌های گذشته متاسفانه برخی رسانه‌های داخلی به اشتباه یا از سر بی‌اطلاعی و صرفا تحت تاثیر فضای مجازی اقدام به انتشار مطالب و گزارش‌های غلط درباره نیروگاه بوشهر و روند فعالیت آن کردند در حالیکه این نیروگاه پنج سال است مشغول به کار و تولید برق و به شبکه سراسری کشور متصل است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار