پس از سپری شدن صد روز، نخستین نمایشگاه بین المللی واردات چین در شانگهای گشایش می یابد. تاکنون بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ شرکت از ۱۳۰ کشور و منطقه برای حضور در این نمایشگاه ثبت نام کرده اند. پیش بینی می شود ۱۵۰ هزار خریدار جهانی در این نمایشگاه شرکت کنند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۰۶ - ۱۲:۰۰ کد خبر : 10546

از لحاظ شرکت کنندگان ، بیشتر شرکت های ثبت نام شده در ابعاد پوشاک، لوازم مصرفی روزانه و خوراک و محصولات کشاورزی متمرکزند، اما غرفه های

بزرگ تر متعلق به زمینه های تجهیزات هوشمند و پیشرفته و خودرو است. مشخص است که شرکت کنندگان خارجی پیش تر متوجه ای موضوع شده بودند که توجه چینی ها به کیفیت زندگی و توسعه کیفی اقتصاد، به انگیزه جدید رشد بازار مصرف جهان تبدیل شده است.

این که نمایشگاه واردات چین تا این میزان جذابیت داشته باشد، غیر مترقبه نیست. زیرا با هجوم حمایت گرایی تجاری به اقتصاد جهان، همه شرکت ها امیدوارند از موانع ایجاد شده انسانی فراتر رفته و فضای جدید برای کسب سود بیابند. چین بازار مصرف و سرمایه گذاری یک میلیارد و ۴۰۰ میلیونی دارد، عزم و اراده دولت در راستای حمایت از تجارت آزاد و تسهیلات سرمایه گذاری نیز عملی می شود، پیدا کردن فرصتی بهتر از چین در سراسر جهان بعید است.

در حال حاضر چین به بزرگ ترین کشور وارد کننده محصولات کشاورزی تبدیل شده است. واردات محصولات کشاورزی چین ۱۰ درصد مبلغ کل تجارت محصولات کشاورزی را تشکیل می دهد، کسری تجاری محصولات کشاورزی چین در سال، حدود ۴۰ الی ۵۰ میلیارد دلار است. چین همچنین برای ۹ سال پی در پی بزرگ ترین بازار مصرف خودرو محسوب می شود.

علاوه بر قدرت خرید، چین همچنین با پایه مطلوب اقتصاد، زنجیره صنایع کامل نسبی، فضای فعالیت بهبود یافته و راهبرد توسعه نوآورانه به مقصدی محبوب در سرمایه گذاری جهان تبدیل شده است.

براساس برنامه اعلام شده شی جین پینگ رییس جمهوری چین در مجمع اقتصاد جهانی داووس در سال گذشته، ظرف ۵ سال آینده چین ۸ تریلیون دلار کالا وارد و ۶۰۰میلیارد دلار سرمایه خارجی را به خود جلب کرده و ۷۵۰ میلیارد دلار در خارج از کشور سرمایه گذاری خواهد کرد. مسافران چینی به خارج از نیز از ۷۰۰ میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار