سید مهدی میرمهدی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه با بیان اینکه وارد کنندگان با چندین مسئله و مشکل روبرو هستند و متاٌسفانه همین مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی دلار ضربه به کشور وارد کرده اظهار داشت: فکر نمیکنم این معضل طی سالیان سال جبران شود ، چون مصرف کننده مبنا را بر ارز ۴۲۰۰ تومان میگذارند و محاسبه میکنند و به اینصورت یک هزینه هایی به کالا وارد میشود و آنها نه میتوانند سند ارائه بدهند نه میتوانند قانوناً جزء هزینه های خود لحاظ کنند .

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۰۱ - ۰۸:۱۶ کد خبر : 10328

وی افزود: هیچ کدام از این ارزها قانونی دریافت نمیشوند . متاسفانه در همین بانکها همان نفری که کلید و تیک را میزند درصد میگیرد ، صرافی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان برای هر دلار یا یورو درصد میگیرد و به هیچ عنوان ریال هم قبول نمی کنند یا دلار میگیرند و یا در حساب ارزی خود دریافت میکنند، که اینها هیچ کدام به حساب دولت واریز نمیشود .

مشکلات واردات ما از خود کشور شروع میشود

میر مهدی اضافه کرد : از زمانی که  یک وارد کننده کالا تصمیم میگیرد کالایی را وارد کند از وقتیکه ثبت سفارش را آغاز میکند مشکلاتش شروع میشود،که این مشکلات از تحریم ها هم خیلی بدتر است.

ما تحریم ها را دور زدیم و هیچ کمبود وکاهش کالا در کشور احساس نشد و دوستان مشغول به کار سعی کردند به هر نحوی تحریم ها را درور زده و کالا را وارد کشور کنند ولی خوب متاسفانه از زمانی که نرخ کالا تک نرخی شد مشکلات زیادی برای کلیه صنوف به وجود آمد .

 

اولین مشکل گمرک است

اولین مشکل گمرک میباشد کهtsc  گمرک مطابق با قیمتهای روز نیست و حداقل برای دو تا سه سال پیش هست . باید به نسبت دلار tsc  هم تغییر پیدا کند که متاسفانه طی نامه نگاری هایی که انجام دادیم هنوز تغییر اعمال نشده است .

به اینصورت فرد شاید در یک کالا ۱ یا ۲ درصد سود کرده باشد ولی در دفتر سودهای کلان نشان داده میشود ، در صورتیکه اینطور نیست.

با این وضعیت متاسفانه خیلی از سرمایه داران ما از کشور خارج شدند ، همین الان اگر سری به سفارت کانادا بزنید مشاهده میکنید که صنوف ما با چه سرمایه هایی در حال خارج شدن از کشور هستند ، چون واقعا در کشور نمیتوانند کسب و کار انجام دهند .

متاسفانه تحریم هایی که ما در داخل کشور خودمان داریم از تحریم های خارج بدتر هست و مشکلات زیادی را برای وارد کنندگان ایجاد کرده که یکی از آنها بحث گمرک هست که به آن اشاره کردیم و دیگری گروه هایی میباشد که در بانک مرکزی تشکیل شده و که این گروه ها به هیچ عنوان کارشناسی نمیشوند .

 

دولت از پتانسیل کارشناسان اتحادیه بهره نمیگیرد

ما بارها اعلام کردیم که اتحادیه بعنوان بازوی اجرایی دولت میتواند یک کارشناس  بصورت رایگان بعنوان نماینده صنف در اختیار دولت قرار دهد ولی دولت به هیچ عنوان ازین پتانسیل استفاده نمیکند ، افرادی که در آن گروه هستند شاید تحصیلات خوبی داشته باشند ولی به هیچ عنوان تجربه افراد مارا ندارند .ما در بانک مرکزی با مشکل کارشناسی روبرو هستیم که برای این کارگروه ها خیلی نامه زدیم اما متاسفانه جوابی نگرفتیم.

 

حتی اگر بدترین تحریم ها هم باشد اگر تحریم داخلی نباشد مردم به هیچ عنوان با مشکل روبرو نیستند

تمام این فسادها زیر سر صادرکننده  است و تاوانش را باید بخش خصوصی بدهد، با این وضعیت ما در کشور خروج سرمایه و تعدیل نیرو داریم .

  • چقدر از واحدهای صنفی متضرر شدند ؟

تمام وارد کننده های ما از ۱/۲/۹۷ به بعد تمام دارایی هایشان نصف  شده است ، مثلا در رابطه با همین موبایل وزیر ارتباطات کار قشنگی انجام داد ولی ای کاش ارزی که رفته را کارشناسی میکرد و نه اینکه اسامی که در سامانه ثبت شده را قبل ازینکه ارزی دریافت کنند اعلام کند . خیلی ازاین اسامی که در سامانه تیک خورده هنوز ارزی دریافت نکرده اند .

متاسفانه اینکار برخلاف اینکه خیلی ها معتقدند کار خوبی انجام شده و روشنگری صورت گرفته  ولی نظر من این هست که باید کارشناسی میشد و با ممیزی خوب انجام میشد .

اگر دولت ما واقعا انقدر روشنگری اش دقیق بود من فکر نمیکنم اختلاس هایی که در بخش دولتی انجام شد و میلیاردها سرمایه از کشور خارج شد اتفاق می افتاد .

خیلی از کارهایی که دولت در حال حاضر انجام میدهد متاسفانه به نفع کشور و نظام نیست و باعث شده خیلی از افراد سرمایه های خود را از کشور خارج کنند .

 

  • آیا وزارت ارتباطات و کمیته قیمت گذاری گمرک از شما و اتحادیه درخواست کمک داشته ؟

 

ما بالای ۵۰ درخواست کتبی مبنی بر اینکه اتحادیه آمادگی دارد که به بخش دولتی  در همه مراحل کمک کرده و کارشناس هایی برای این منظور بفرستد را  ارسال کردیم اما متاسفانه هیچ پاسخی  دریافت نکردیم .

با وضعیتی که داریم هر فردی که بخواهد کالایش را بفروشد  روز بعد امکان اینکه جایگزین برایش قرار بدهد را ندارد و دیگر نمیتواند با آن قیمت واردات انجام بدهد .

 

من با سابقه ای که در این صنف دارم واز سال ۵۸ مشغول هستم نظرم این هست که در کشور اصلا تولید معنی ندارد چون فقط دولتمردان ما شعار میدهند و هیچ کدام در رابطه با تولید کمک و حمایتی نه در بحث وام دادن نه در بحث حمایت در وارد کردن مواد اولیه و همینطور پرسنل وتامین برق و گاز نمیکنند .

در حال حاضر هر کارخانه تولیدی که در کشور احداث میشود بلافاصله از بیمه و دارایی و …..وذی نفعان به سراغش میروند و کاری میکنند که فرد از تولید پشیمان شود . در صورتیکه خود ایرانیها در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کرده و کار تولید را با حمایت دولتشان انجام میدهند ولی در کشور ما متاسفانه این افراد حمایت نمیشوند و نیروها توان پرداخت هزینه ها را ندارند و مجبور میشوند کیفیت کالا را پایین بیاورند .

اما اگر دولت به معنای واقعی حمایت کننده باشد ما بهترین کالا با بهترین کیفیت را داریم .

 

متاسفانه این ناهماهنگی هایی که دولت در نرخ ارز بوجود آورده تمام ضربه اش را مردم میخورند و تمام هزینه اش را مردم پرداخت میکنند . مطمئن باشید اگر دولت بخواهد همه کاری میتواند انجام بدهد .

از سال ۹۵ تا کنون ۳۰۰ واحد صنفی ما بسته شده است ، از سال ۹۷ هم از زمان اعلام تک نرخی کردن دلار باز ۳۰۰ واحد صنفی ما مجدداً از بین رفته و تبدیل به قلیان سرا و کافی شاپ شده ، آیا این قلیان و کافی شاپ برای کشور اقتصاد میشود؟؟

 

 

  • آیا بعنوان رییس صنف امیدوار هستید این مشکلات توسط دولت حل شود؟

بنده با جلساتی که رفتم و نامه نگاری هایی که انجام دادم شخصاً چشمم آب نمیخورد که این مشکلات توسط دولت حل شود چون هرچه که از دولتمردان دیدیم در حد حرف بوده و امیدواریم منصفانه و بر مبنای صداقت کار انجام بدهند .

ما نمیگوییم که همه تقصیرها بر گردن دولت هست بلکه بخش خصوصی هم در بعضی مواردمقصر است ولی دستش به جایی نمیرسد، آن تریبونی که دولت دارد و میتواند حرفش را بزند بخش خصوصی ندارد ودر خیلی موارد مظلوم واقع شده است.

ما از روز اول اعلام کردیم که آمادگی ۱۰۰درصد برای کمک به دولت را داریم بشرطی که این این همکاری دوطرفه باشد و دولت از کارشناس های ما استفاده کند .

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار