بررسی‌های یک موسسه خیریه انگلیس نشان می‌دهد که شماری از دانش‌آموزان دبستانی در این کشور به دلیل ناتوانیِ مالیِ والدینشان برای خرید مواد شوینده با مشکل فقر بهداشتی روبرو هستند و بهداشت فردیِ مناسبی ندارند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۳۱ - ۰۸:۴۴ کد خبر : 10208

به گزارش راه مردم

۴۳درصد از والدینی که در این نظرسنجی شرکت کردند، اعلام کردند به دلیل عدم توانایی در خرید مواد شوینده مجبورند فرزندان خود را بدون انجام نکات بهداشت اولیه به مدرسه ببرند و ۱۸ درصد نیز اعلام کردند که فرزندانشان طی دو روز متوالی مجبور به استفاده از همان لباس‌های زیر قبلی هستند.

مدارس نیز مجبور به حمایت از خانواده‌هایی شده‌اند که به دلیل مشکلات مالی مجبور به انتخاب میان وعده غذایی یا مواد شوینده و بهداشتی هستند. به طور کلی معلمان اعلام کرده‌اند آنها مجبورند هفته‌ای یک بار مواد شوینده اولیه مانند پودرهای شست‌وشو، صابون و شامپو را برای دانش‌آموزان از بودجه مدرسه یا با هزینه خود فراهم کنند.

طبق اعلام معلمان ابتدایی در این نظرسنجی ۶۳ درصد از دانش‌آموزان با لباس‌هایی کثیف، ۴۷ درصد از آنها بدون مسواک زدن و ۸۰ درصد از آنها بدون استحمام در کلاس‌ها حضور می‌یابند.

معلمان و کارشناسان برجسته ضمن ابراز نگرانی در مورد تاثیرات منفی عدم رعایت بهداشت فردی بر عزت نفس دانش‌آموزان اعلام کردند: بسیاری از این کودکان به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی مورد آزار و اذیت و تمسخر دیگر دانش‌آموزان قرار می‌گیرند.

یک روان‌شناس کودک در این ارتباط می‌گوید: هیچ کودکی دوست ندارد به دلیل عدم رعایت بهداشت فردی  مورد سرزنش قرار بگیرد و در صورت مورد شماتت قرار گرفتن علاقه خود به مدرسه رفتن و تحصیل را از دست می‌دهد.

به گزارش گاردین، یافته‌ها نشان می‌دهد ۳۶ درصد از معلمان شرکت کرده در این نظرسنجی خمیر دندان، ۲۹ درصد صابون، ۲۷ درصد محصولات مربوط به درمان شپش سر و ۲۷ درصد نیز مسواک مورد نیاز دانش آموزان را خود برای آن‌ها فراهم می‌کنند. این معضل تا جایی شدید شده است که برخی مدارس تصمیم گرفته‌اند با هزینه خود ماشین لباسشویی در مدارس تعبیه کنند تا دانش‌آموزان لباس‌های کثیف خود را در مدرسه بشویند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار