رئیس انجمن میکروب شناسی ایران یکی از دلایل کلاف پیچیده تشخیص و کنترل عفونت های بیمارستانی در کشورمان را منع استخدام میکروب‌شناسان در بیمارستان ها عنوان کرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۲۳:۱۱ کد خبر : 1120

محمد مهدی فیض آبادی روز شنبه در نشست خبری هجدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران که قرار است از ۷ تا ۹ شهریور در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شود گفت: متأسفانه موضوع کنترل عفونت های بیمارستانی، گفتمان غالب در کشورمان نیست.

وی با تأکید بر اهمیت دانش میکروب شناسی در تشخیص و کنترل عفونت های بیمارستانی اظهار داشت: در بعضی از جاها که در استفاده از دانش میکروب شناسی تأکید دارند وضعیت خوبی داریم اما متأسفانه در اغلب بیمارستان های کشور هنوز جاری نشده است.

فیض آبادی عدم مشاوره با میکروب شناس را یکی از دلایل بروز کلاف پیچیده تشخیص و کنترل عفونت های بیمارستانی عنوان کرد و ادامه داد: مقررات و آئین نامه­ هایی در این خصوص وجود دارد که می بایست اصلاح شود از جمله اینکه مدیران بیمارستان ها از استخدام میکروب شناس منع شده­­اند.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران با اشاره به بیماری های بازدید و نوپدید که به صورت تهدید برای کشورهایی مثل ایران تلقی می شود افزود: عفونت های بیمارستانی در کشور ما بین ۵ تا ۱۵ درصد و بعضاً بیشتر شیوع دارد.

وی تصریح کرد: تشخیص سریع تر عفونت های بیمارستانی به دست میکروب شناس صورت می گیرد اما متأسفانه با توجه به اینکه میکروب شناسان از حضور در بیمارستان ها منع شده اند این روند طولانی می شود و در نتیجه میزان عفونت های بیمارستانی بالا می رود.

در ادامه عباس علی ایمانی دبیر علمی انجمن میکروبشناسی ایران اظهار داشت: اگر میزان عفونت های بیمارستانی زیر ۵ درصد باشد قابل قبول است که این وضعیت در بیمارستان های کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود.

وی با اعلام اینکه می بایست در آزمایشگاه از میکروب شناس استفاده کرد افزود: میزان مرگ و میر بر اثر عفونت های بیمارستانی در کشور موضوعی نیست که بتوان آن را انکار کرد.

ایمانی با عنوان این مطلب که موضوع عفونت های بیمارستانی و مقاومت های آنتی بیوتیکی به عنوان یکی از محورهای مورد بحث در کنگره امسال مورد توجه قرار گرفته است ادامه داد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها درکشور از جمله علت بالا بودن عفونت های بیمارستانی است.

دبیر علمی انجمن میکروب شناسی ایران خاطرنشان کرد: خیلی مواقع بدون تجویز پزشکی نسبت به مصرف آنتی بیوتیک اقدام می کنیم ضمن اینکه عفونت های ویروسی نیاز به تجویز آنتی بیوتیک ندارد که ما متأسفانه از آن استفاده می کنیم، در نتیجه شاهد افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی در کشور هستیم.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار