آرزو قرجه برحق کارشناس مدیریت شرایط اضطراری: توسعه پایدار مفهومی پیچیده و کلی است که زمینه‌های مختلفی را شامل می شود. در توسعه پایدار سه جنبه اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی در کنار هم و در تعامل با هم مورد بررسی قرار می گیرند. در توسعه پایدار اهداف مهمی همچون رشد اجتماعی، استفاده صحیح از میراث طبیعی و پایداری اقتصاد مد نظر قرار دارد. این مهم در انقلاب صنعتی چهارم با استفاده از تکنولوژی‌های جدید مد نظر است و با استفاده از ابزار جدید و به روز، اهداف توسعه پایدار محقق خواهد شد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۰۲ - ۰۶:۰۶ کد خبر : 88192

پایگاه خبری تحلیلی راه مردم :

آرزو قرجه برحق: کارشناس مدیریت شرایط اضطراری

عنوان: تلفن هوشمند ابزاری برای توسعه پایدار در انقلاب صنعتی چهارم

توسعه پایدار مفهومی پیچیده و کلی است که زمینه‌های مختلفی را شامل می شود. در توسعه پایدار سه جنبه اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی در کنار هم و در تعامل با هم مورد بررسی قرار می گیرند. در توسعه پایدار اهداف مهمی همچون رشد اجتماعی، استفاده صحیح از میراث طبیعی و پایداری اقتصاد مد نظر قرار دارد. این مهم در انقلاب صنعتی چهارم با استفاده از تکنولوژی‌های جدید مد نظر است و با استفاده از ابزار جدید و به روز، اهداف توسعه پایدار محقق خواهد شد.

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی که از انقلاب صنعتی سوم فعالیت خود را در جهان شروع کرده و در انقلاب صنعتی چهارم هر روز بر کارکرد آن اضافه شده و قابلیت‌های فراوانی بر آنها اضافه شده است، تلفن‌های هوشمند است. از این ابزار برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات استفاده می‌شود. برای بسیاری از افراد، تلفن‌های هوشمند مهمترین ابزار دسترسی به فضای مجازی و مشارکت اجتماعی است. انسان‌ها تاثیرات ارتباطات سیار بر زندگی در سالهای اخیر به صورت محسوس را متوجه شده‌اند اما آنچه بسیاری نمی‌دانند واگذاری قسمتی از تصمیم‌گیری‌ها به ابزار به صورت داوطلبانه و همچنین استفاده از ابزار به عنوان نیروی محرکه برای دستیابی به توسعه پایدار است.

بیش از دو سوم جمعیت کره زمینب امروزه از ارتباطات سیار استفاده می‌كنند طوریکه آن را به یكی از فناوری های پراستفاده جهان تبدیل کرده است. حتی قسمت‌هایی از جهان که فاقد زیرساخت‌های اولیه در خانه‌های خود هستند، هر روز به تلفن‌های هوشمند نیاز داشته و به آنها اعتماد دارند. برای بسیاری این مهمترین و گاهی تنها راه برای دسترسی آنلاین یا دسترسی به خدمات حیاتی است. صنعت تلفن همراه در دو دهه اخیر به میلیارد‌ها انسان امکان دسترسی به ارتباطات و خدمات متنوع بخشیده است و هر روز خدمتی جدید در جهت بهبود زندگی ایجاد می نماید. می توان گفت تلفن‌های هوشمند، هوشمندانه همه چیز را به هم متصل کرده و آینده‌ای بهتر را فراهم می کند.

فناوری تلفن‌های هوشمند در راستای اهداف توسعه پایدار و مقابله با فقر و توسعه برابری اجتماعی کمک کرده و نقش بسزایی در توسعه اقتصادی، آموزش و ارتقاء توسعه پایدار ایفاء می نماید. با توجه به پوشش بسیار مناسب شبکه تلفن همراه در دنیا و امکان دسترسی افراد به فناوری‌های جدید در تلفن همراه امکان افزایش و ارتقاء کیفیت زندگی نیز برای مشترکین تلفن همراه فراهم می باشد.

حتی در قسمت‌هایی از جهان که دسترسی به آنها به سختی میسر می باشد، تلفن‌های هوشمند با قابلیت آموزش دیجیتال بدون محدودیت می توانند در ایجاد هویت و کمک به توسعه نقش تعیین کننده ای داشته باشند. به عنوان مثال در پرو، یک میلیون کودک به آموزش ابتدایی دسترسی ندارند. در آنجا ، کلاس های درس توسط تلفن‌های همراه تدارک دیده شدهاست بطوریکه یادگیری دیجیتال به دورترین قسمت های جنگل های بارانی آمازون هم رسیده است.

افراد زیادی در جهان به دلیل بحران هویت امکان استفاده از خدمات رسمی و آموزش‌های رایج را ندارند، اما در عمل به دلیل استفاده از شبکه تلفن همراه و عدم نیاز به هویت مشخص می توانند خدمات آموزشی در حوزه‌های درمانی، فرهنگ عمومی، خدمات مالی و اجتماعی را دریافت نمایند. در تانزانیا میلیون‌ها نفر کارت شناسایی ندارند و بنابراین نمی‌توانند در فضای تجاری سهم مناسبی داشته باشند. در نتیجه ۷/۱ میلیون کودک در سیستم‌های مبتنی بر موبایل ثبت نام کرده اند و اسناد مهم را برای دسترسی به خدماتی از جمله خدمات درمانی، آموزشی، مالی و تأمین اجتماعی دریافت کرده اند.

این امر تنها به بشر محدود نشده و استفاده‌های فراوانی جهت حفاظت از محیط زیست، کاهش مخاطرات زیست محیطی و همچنین ارائه راهکارهای حفاظتی زیست محیطی دارد. اهداف توسعه پایدار سازمان ملل باید تا سال ۲۰۳۰ محقق شوند. بنابراین تأخیر در رفع مشکلات بزرگی که پیش روی مان قرار دارند از قبیل فقر، تغییرات اقلیمی، مناقشات، نابرابری اجتماعی و موارد دیگر واقعا قابل تحمل نیستند. از سال ۲۰۱۵، اپراتورهای تلفن همراه ۶۰۰ میلیون نفر را به اینترنت موبایل وصل کرده‌اند که بیشتر آنها از کشورهای کم درآمد و اقتصادهای متوسط هستند. بیش از ۲۵۰ میلیون نفر همزمان با استفاده از راه حل‌های پرداخت توسط تلفن همراه به خدمات مالی مهم دسترسی دارند. بیش از یک میلیون خانوار در دنیا سیستم انرژی خورشیدی نصب کرده‌اند. این به آنها امکان دسترسی به برق تمیز و ارزان را می‌دهد و تلفن‌های همراه در استفاده از انرژی های تجدید پذیر هم فواید و استفاده های زیادی دارند.

امروزه تلفن‌های همراه با قابلیت‌های احساس میتوانند وضعیت جسمی و روحی کاربران خود را ثبت و ضبط کرده و همواره سلامت آنها را بررسی کنند. این قابلیت می‌تواند باعث جلوگیری از بروز مشکلات برای کاربران شود و از بروز مشکلات آتی جلوگیری نماید. همچنین تلفن‌های هوشمند قابلیت ثبت مکان کاربران را دارند تا در زمان‌های اضطراری بدون نیاز به حضور امدادگران اطلاعات را به مراکز اورژانس مخابره نمایند و جان کاربران را نجات دهند.

زندگی در عصر جدید انقلاب صنعتی چهارم نیازمند آموزش عمومی و اطلاع از ارکان آن داشته و می بایست برای تغییر شیوه زندگی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید آمادگی داشت. ورود به هر عرصه جدید نیازمند بهره مندی از آگاهی معتبر و مجهز شدن به فرهنگ استفاده از آن است تا امکان بهره مندی حداکثری از آن ابزار فراهم شود.

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار