اگر تلفات را به سرطان صنعت برق تشبیه نماییم راه درمان این بیماری مخوف ابررساناها می باشند و با توجه به انقلابی که ابررساناها در آینده در صنعت برق خواهند داشت، غفلت در این زمینه خسارات جبران ناپذیری را در صنعت برق ایران ایجاد خواهند نمود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۳۰ - ۰۲:۳۸ کد خبر : 88030

پایگاه خبری تحلیلی راه مردم : اگر تلفات را به سرطان صنعت برق تشبیه نماییم راه درمان این بیماری مخوف ابررساناها می باشند و با توجه به انقلابی که ابررساناها در آینده در صنعت برق خواهند داشت، غفلت در این زمینه خسارات جبران ناپذیری را در صنعت برق ایران ایجاد خواهند نمود.

پژوهشگران گروه پژوهشی مواد غیر فلزی پژوهشگاه نیرو موفق به توسعه دانش ابررساناها در صنعت برق شده اند.

حسین کوهانی محقق پژوهشگاه نیرو گفت: گروه مواد غیر فلزی  پژوهشگاه نیرو از سال ۱۳۸۳ برروی این شاخه از فناوری فعالیت نموده و تا بحال موفق به دستیابی به دانش فنی ساخت محدودکننده جریان اتصال کوتاه ابررسانا بصورت آزمایشگاهی، دستیابی به دانش فنی و ساخت پودرهای ابررسانا با افزودنی‌های نانو و دمای گذار بالا، دستیابی به دانش فنی و ساخت نوار ابررسانای دما بالا، تدوین سند توسعه فناوری ابررسانا در صنعت برق و انرژی، تهیه گزارش تجهیز آزمایشگاه ابررسانا شده است و در حال حاضر در بخشهای مختلف آزمایشگاهی ، نیمه صنعتی و صنعتی تجهیزات مختلف ابررسانا در حال طراحی و ساخت می باشند برای مثال پروژه “ساخت محدود کننده جریان اتصال کوتاه ۶۳ کیلوولت ” ساخت تجهیزی در رده صنعتی و همگام با دنیا می باشد و در صورت حمایت، امکان صنعتی شدن آن وجود دارد.

وی ادامه داد: از آنجایی که کشور ما در شرایط تحریم بسر می برد،  کسب دانش روز در زمینه تکنولوژی های ابررساناها در صنعت برق بسیار مهم می باشد و روشنگر آینده ما جهت برنامه‌ریزی‌های دقیق تر خواهد بود.

دکتر کوهانی مجری سند توسعه ابررساناها در صنعت برق، ضمن  تشریح هدف از انجام  این سند و تمرکز بر انجام تحقیقات در حوزه ابررساناها در صنعت برق،  گفت: در علوم جدید مدیریت تکنولوژی، به کشورهای درحال توسعه پیشنهاد می گردد تا بر تکنولوژی های جدید در قسمت تحقیق و توسعه تمرکز نمایند تا بتواند در زمان بلوغ تکنولوژی همگام با کشورهای صنعتی پیشرفت نمایند. تکنولوژی ابررسانا از جمله این فناوری‌ها می باشد که در صنعت برق بسیار نقش خواهد داشت، لذا با انجام پروژه های مختلف سند ابررسانا علاوه بر ایجاد تکنولوژی در کشور امکان صادرات دانش فنی ایجاد شده و با دگرگون شدن صنعت برق در آینده با این تکنولوژی افراد متخصصی در این زمینه تربیت شده و بر پروژه ها نظارت خواهند کرد.

کوهانی ادامه داد: از کاربردهای ابررسانا ها در صنعت برق، می توان به استفاده از کابلهای ابررسانا در انتقال انرژی برق با تلفات صفر، استفاده از محدود سازهای جریان خطا با کاهش خطای شبکه، ژنراتورهای ابررسانا مانندژنراتور توربین بادی، ترانسفورماتور ابررسانا و ذخیره سازهای ابر رسانا اشاره کرد.

کوهانی تصریح کرد: به طور کلی هر جا که سیم مسی استفاده شود می توانیم از نوار ابررسانا یا سیم ابررسانا استفاده کنیم  که این باعث می شود که علاوه بر اینکه کارایی تجهیز بالاتر رود، از نظر حجم و ابعاد هم کمتر شود و یک تجهیز قوی تری داشته باشیم.

کوهانی استفاده از ابررسانا در توربین بادی را تشریح نمود و گفت: با استفاده از ژنراتورهای ابررسانا در توربین بادی، نیازی به استفاده از گیربکس نمی باشد و لذا این نوع توربین‌ها، دارای وزن کمتر و  بازدهی بالا می‌باشند و بعلت عمل در محیط خنک این توع توربین ها دچار آتش سوزی نمی شوند و در برآورد کلی، هزینه کمتری دارند.

وی به استفاده از ابررسانا به عنوان راه حل قطعی حذف تلفات در صنعت برق اشاره کرد و تصریح نمود: حتی در صورتیکه دستیابی به سیستمهای دمای محیط میسر نگردد با پیشرفت سیستمهای کنونی و اقتصادی شدن آن، حضور ابررساناها، کمک فراوانی به حذف تلفات خواهد نمود.

وی در خصوص آینده این صنعت اشاره داشت: در صورت دستیابی به ابررساناهای دمای محیط،  صنعت برق دنیا و مطابق آن کشور ما زیر و رو خواهد شد و با انقلابی عظیم در این صنعت مواجه خواهیم شد.

کوهانی مهمترین چالش در این زمینه را فقدان حمایت دولتی برای پیشرفت تحقیقاتی و حمایتی در جهت جذب صنایع دانست و تصریح کرد، با توجه به اینکه ابررساناها در آینده انقلابی در صنعت برق ایجاد خواهند کرد، غفلت در این زمینه خسارات جبران‌ناپذیری را در برخواهد داشت.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار