مهم‎ترین ابزار تحریم محدودیت مراودات بانکی و قفل شدن تجارت بین الملل است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۷ - ۱۰:۰۶ کد خبر : 55279

 

هدف اصلی تحریم نشانه گرفتن اقتصاد ایران برای توقف رشد اقتصادی کشور، کاهش ارزش پول ملی، از بین رفتن اشتغال موجود و نارضایتی در بین مردم است.
دولت در شرایط تحریم باید تدابیری بیاندیشد که اقتصاد کشور در مقابل استراتژی‎های تحریم شکست نخورد و دچار ضربه مهلک نشود، راهکارهای مقابله با تحریم پیچیده نیستند و راه ‎ حل‎های قابل اجرایی وجود دارد. راه حل برون رفت از این شرایط «راهبرد تسهیل در برابر تحریم» است.
در تشریح «راهبرد تسهیل در برابر تحریم» به عنوان راهکاری جهت نجات اقتصاد کشور در برابر تحریم‎ها باید اینگونه بیان کرد؛این راهبرد به این معناست که دولت شرایط کسب و کار در داخل کشور را تسهیل کند و این راهکار منجر به باز شدن دست و پای فعالان اقتصادی برای رونق تولید، تحرک در رشد اقتصادی و خنثی کردن نیت تحریم‌کنندگان می‎شود.
مهم‎ترین ابزار تحریم محدودیت مراودات بانکی و قفل شدن تجارت بین الملل است،پس اگر بستر را در کشور مناسب کنیم و از ظرفیت کشورهای پیرامون کشور استفاده شود و با استفاده از روش‌های تهاتری کالا، محصولات و خدمات ایرانی را صادر کنیم، هم نیازهای کشورها را تامین کنیم و هم شرایط اقتصادی بهتر می‎شود.
همچنین اگر شرایط و امکان ایجاد اعتماد را برای بخش خصوصی کشور فراهم آوریم شاید بتوانیم از طریق این راه مسائل تحریم را حل کنیم. اقتصاد کشور توان تاب آوری در شرایط تحریم‎ها را به خاطر ظرفیت‌های بالقوه دارد، منتها شرط آن این است که دولت و دستگاه‎ها از مرحله شعار عبور کنند و به دنبال تشکیل واقعی شرایط کسب و کار در فضای داخل باشند. مناسب نبودن فضای کسب و کار در داخل کشور ضربه محکم‌تری نسبت به تحریم‎ها به اقتصاد کشور زده است.

دکتر حسین سلاح‎ورزی
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار