صرفه‌جویی به معنی کم مصرف کردن نیست، بلکه جلوگیری از مصارف غیر ضروری است، در واقع همان بهینه مصرف کردن است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - ۲۱:۰۴ کد خبر : 50173

در حالی که بهره‌وری استفاده بهینه از منابع (اعم از نیروی کار، سرمایه، زمین، انرژی، مواد، ماشین‌آلات، ابزار و تجهیزات و اطلاعات) در فرآیند تولید کالاها و خدمات است. آثار مثبت اصلاح الگوی تولیدی و مصرف تنها مختص زمان حال نخواهد بود، بلکه به عنوان میراثی ارزشمند برای نسل‌های آینده باقی خواهد ماند.


نکته بسیار مهمی که در اصلاح الگوی تولید و به‌ویژه مصرف باید توجه کرد، این است که تغییر در جهت اصلاح مثبت، روندی بلندمدت است، زیرا اگر تغییرات به حدی سریع اعمال شود که عوامل تولید و مصرف با آن هماهنگ نشوند ناخواسته به عنوان یک تهدید نگاه می‌شود و در نتیجه به جای اصلاح الگو، زمینه تخریب آن فراهم می‌شود.
بهره‌وری انرژی در خودروها در طول دهه‌های اخیر در دنیا افزایش یافته است که این تغییرات به ارتقای فناوری موتور، طراحی بدنه و … منجر شده است.

طبق نظر آژانس بین‌المللی انرژی، بهبود بهره‌وری انرژی در ساختمان‌ها، فرآیندهای صنعتی و حمل‌ونقل می‌تواند نیازهای انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ را به یک سوم کاهش دهد و به کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند.
بخش حمل‌ونقل یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌های انرژی در دنیا و ایران است، در ایران حدود ۲۴ درصد از مصرف انرژی نهایی در بخش حمل‌ونقل است و بیش از ۷۰ درصد از مصرف فرآورده‌ها به حوزه حمل‌ونقل اختصاص دارد که بخش عمده‌ای از یارانه را نیز به خود اختصاص داده است.

توصیه‌های جهانی در زمینه بهره‌وری انرژی در بخش حمل‌ونقل به طور عمده در محورهای «استانداردهای مصرف سوخت و برچسب انرژی» و «تغییر رفتار رانندگان در جهت مصرف سوخت کمتر (رانندگی اقتصادی)» متمرکز است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار