نفت که لقب طلای سیاه را به خود گرفته است با گذشت سال ها و عبور از مراحل گذار تاریخی و تحولاتی که بر ایران و منطقه خاورمیانه گذشته هرگز ذره ای از ارزش خود را از دست نداده و پس از گذشت یک سده هنوز هم نفت، نقش اصلی خود ا حفظ کرده است

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۸:۵۱ کد خبر : 17161

اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی و مبارزات مردم ایران بشمار می رود.
از فوران نخستین چاه نفت ایران و خاورمیانه در مسجدسلیمان و به دنبال آن تولد صنعت نفت ایران، از زمانی که مردم تنها برای روشنایی از نفت خام استفاده می کردند تا به امروز که تقریبا در هر صنعتی، ردپایی از نفت خام و فرآورده های آن دیده می شود، سالها می گذرد. پس از گذشت سالها و بیش از یک قرن هنوز هم نفت، نقش اساسی در اقتصاد ایران دارد.
نهضت ملی شدن صنعت نفت را باید یکی از رویدادهای تاریخی مهم ایران معاصر به حساب آورد که تاثیرات بیشمار بر تحولات سیاسی- اجتماعی ایران در سالهای بعد از خود گذاشت .به این ترتیب فصل تازه ای در تاریخ کشور گشوده شد و حیات اقتصادی و اجتماعی ایران را دچار دگرگونی کرد.
صنعت نفت ایران حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبکه نفت خام) است و این مزیت ممتاز کشورمان در تولید ثروت است و چشم‌انداز آینده اقتصاد جهان، نشانگر افزایش قابل توجه تقاضای انرژی و نقش مسلط نفت و گاز در مجموعه آن است. پیش‌بینی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که تقاضای نفت طی ۲۰ سال آینده، بیش از ۲ برابر ۲۰ سال گذشته افزایش پیدا خواهد کرد و گاز طبیعی به عنوان سوخت منتخب قرن حاضر از بیشترین رشد در مجموعه اقلام سبد انرژی برخوردار خواهد شد.در این بین ایران از نظر مجموع ذخایر هیدروکربوری جایگاه ممتازی را در بین دیگر کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.
توسعه این صنعت پس از سالها، تنها از راه شاهراه ارتقای فناوری و بهره مندی از ابزارهای نوین، به لحاظ صنعتی و در بعد کلان تر از منظر سیاسی و استراتژیک می گذرد.
صنعت نفت به عنوان پیشران اقتصاد و توسعۀ کشور، بیش از یک قرن است نقش اساسی را در اقتصاد ایران دارد که محرّک اصلی ایجاد زیرساخت های ملّی و توسعۀ بخش‌های بزرگ و کوچک صنعتی ایران نیز به شمار می رود، تا جایی که در بسیاری از موارد از این تعبیر یاد می شود که حرکت لوکوموتیو صنعت نفت، قطار صنعت و توسعۀ کشور نیز به حرکت درخواهد آمد.

محسن حائری نژاد

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار