در برنامه راهبردی صنعت خودرو به افزایش سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۰ اشاره و روی صنعت خودرو برای این افزایش حساب شده است. طبق هدف‌گذاری صورت‌گرفته در این سند در سال ۱۴۰۰ سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی باید به ۳.۵ درصد افزایش یابد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۰۹ - ۱۹:۰۲ کد خبر : 281

صنعت خودرو در کشور یکی از صنایع بسیار مهم است و به دلیل گردش مالی بالا، نیاز مردم به خودرو و نقشی که در بهبود آمار و ارقام اقتصادی دارد، همواره موردتوجه دولت‌هاست. ضمن اینکه به این موارد باید درآمدهایی را که دولت از راه‌های مختلف از این صنعت کسب می‌کند، نیز افزود. دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم از خودرو درآمدزایی می‌کند و همین باعث شده است این صنعت مورد توجه باشد.

در برنامه راهبردی صنعت خودرو به افزایش سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۰ اشاره و روی صنعت خودرو برای این افزایش حساب شده است. طبق هدف‌گذاری صورت‌گرفته در این سند در سال ۱۴۰۰ سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی باید به ۳.۵ درصد افزایش یابد. با توجه به رشد فروش و رونق در سال گذشته و همچنین افزایش تولید و فروش در ماه‌های ابتدایی سال جاری، شاهد سهم ۳درصدی صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی در سال ۹۶ بوده‌ایم بنابراین می‌توان گفت صنعت خودرو می‌تواند سهم خود را بیشتر از این هم افزایش دهد و یکه‌تاز کل صنعت کشور باشد. البته برای ثبات در این راه خودروسازان باید شرایط تولید و کیفیت محصولاتشان را افزایش دهند، به سمت استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها بروند و همچنین بتوانند هزینه‌های تولید خود را کاهش دهند.
تولید خودروهای جدید، باکیفیت و همچنین افزایش استانداردها که موجب افزایش قیمت خودروها خواهند شد از اصلی‌ترین چالش‌های خودروسازان برای حفظ وضعیت فعلی است. خودروسازان در سال گذشته رشد تولید ۴۰درصدی داشتند و در سه ماه ابتدایی امسال نیز رشدی معادل ۱۵درصد را تجربه کردند. بنابراین ضروری است برای سال آینده و با توجه به افزایش میزان استانداردها، به فکر محصولات جایگزین و بالا بردن سطح کیفی خودروهای خود باشند. از این نظر می‌توان انتظار داشت که سال آینده سال پرچالش برای صنعت خودروی کشور به لحاظ افزایش استانداردهای خودرویی باشد.
در همین زمینه حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت خودرو به‌عنوان دومین صنعت بزرگ کشور بعد از پتروشیمی است، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «تاثیرگذاری این صنعت در رکود و رونق می‌تواند بسیار زیاد باشد. اگر روندی که از سال گذشته در این صنعت آغاز شده است، امسال نیز ادامه پیدا کند می‌توان بسیار امیدوار بود در سال جاری نیز شاهد رونق، تولید و فروش خودروها باشیم.»
قرار است دی‌ماه امسال استانداردهای جدید خودرویی از ۵۵ مورد فعلی به ۸۳ مورد ارتقا پیدا کند. با افزایش این استانداردها بسیاری از خودروهای پرفروش خودروسازان که در این سال‌ها دست آن‌ها را در مواقع حساس گرفته‌اند با مشکل جدی در تولید مواجه خواهند شد. برای زمستان امسال و اوایل سال آینده خودروهایی که همواره یک‌ستاره در آسمان داشته‌اند باید به فکر کسب ستاره‌های جدید باشند و همچنین بتوانند استانداردهای جدید را پاس کنند. اعمال استانداردهای جدید و تلاش خودروسازان برای جواب دادن به این استانداردها قطعا باعث افزایش قیمت خودروها خواهد شد. به‌عقیده کارشناسان، بازار خودرو، مخصوصا خودروهای زیر ۴۵میلیون تومان بیش‌از این برای افزایش قیمت کشش ندارند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار